ZKUSTE O PRÁZDNINÁCH LITERÁRKY

Ročník 2022/2023 Pionýrského Sedmikvítku pomalu končí. Před sebou máme už jen republikové finále v Literárkách. Jak je to u vás? Nemáte mezi vašimi oddílovými dětmi, instruktory, nebo dokonce vedoucími (poprvé je soutěž otevřena i pro dospěláky) skrytý literární talent?

Využijte příležitost
Letní prázdniny a s nimi tábory (klasické, pobytové nebo příměstské) jsou příležitostí pro tvůrčí psaní. Psát lze prakticky kdykoli – např. o poledním klidu, nebo když zrovna není společný program. Stačí mít k dispozici dostatek papíru, psací potřeby, pastelky a je o zábavu postaráno. Literární tvoření se může stát i součástí programu. A pokud budou mít děti chuť a odvahu, můžete udělat autorské čtení nebo chvilku poezie.

Budete-li chtít poslat práce do soutěže Literárky, zadejte dětem téma Pomoc má různé podoby. Pomoc je jedním z ideálů Pionýra a opravdu může mít různé podoby. Děti mohou psát příběhy, básničky, ale třeba i scénáře k divadelním představením (možnost skupinové práce) ze života, kdy pomáhají například doma, pomohli starším lidem ve svém okolí nebo naopak někdo pomohl jim. Pomáhat si mohou i na táboře – starší děti dost často pomáhají mladším ať už je to balení spacáku, pomoc při hře nebo zahánění stýskání.

Stručně z propozic a soutěžního řádu
Literárky jsou otevřená korespondenční soutěž pro dětské oddíly i jednotlivce bez omezení věku. Soutěže se mohou zúčastnit všichni zájemci bez ohledu na členství v organizacích dětí a mládeže. Jeden soutěžící se může zúčastnit jednou prací v každé soutěžní kategorii:
próza (povídka/příběh, pohádka, úvaha, libreto hry…)
poezie – neomezené
komiks – musí mít minimálně tři malované obrázky s textem

Podmínkou zařazení do soutěže je řádně vyplněná a podepsaná přihláška, kterou lze zaslat nebo předat osobně spolu se soutěžní prací na adresu Pionýr, z. s. – Olomoucko-zlínská krajská organizace Pionýra, Riegrovo nám. 149, 767 01 Kroměříž ve stanoveném termínu, tj. do 31. října 2023. Naskenovanou přihlášku s podpisem a soutěžní příspěvky lze zaslat i v elektronické formě na e-mail: zlkraj.pionyr@centrum.cz. Soutěžní řád a propozice najdete na stránkách literarky.pionyr.cz.
Už se moc těšíme na vaše příspěvky.

Anička