V Jincích s babičkami pečou i háčkují

PS Jince byla dlouho jen šachovou pionýrskou skupinou. V roce 2016 ale při ní vznikl všestranný oddíl Trilobit, který se už loni zapojili do projektu Babi, dědo. A později spolupráci se starší generací rozšířili. Jak? Na to jsme se zeptali Markéty Fraitové z PS Jince.

Jak jste se k mezigenerační spolupráci dostali?

V rámci otevřených akcí pořádá oddíl Trilobit již několik let nabídkové tvořivé dílničky s různým zaměřením. V loňském roce jsme se dozvěděli o pionýrském projektu Babi, dědo a napadlo nás zapojit do našich dílniček naše babičky z Jinec. Loni proběhlo první vaření s babičkou a mělo veliký úspěch. Oslovili jsme proto některé prarodiče s nabídkou spolupráce na našich dílničkách, a vznikl tak plán na několik společných akcí. Připravujeme dílničky s názvy Pečeme s babičkou, Vaříme s babičkou, Pleteme s babičkou a Háčkujeme s babičkou.

To přece nepatří do běžné činnosti pionýrských skupin, proč zrovna spojení dětí a prarodičů?

Do naší to tak trochu patří. Již v roce 2021 pořádal náš šachový oddíl společné šachové turnaje pro děti a prarodiče a my jsme jen navázali a naše společné aktivity rozšířili.

Jak obě strany spolupracovaly?

Akce jsou teprve v plenkách, ale u nás jsou děti zvyklé na babičky a dědečky kolem sebe, takže si myslím, že spolupráce bude fajn.

Ptala se Vendy

Pusťte se do mezigenerační spolupráce

Líbí se vám, jak v Jincích děti vařily s babičkami? Nebo vás zaujaly společné šachy? Aktivit, kterými je možné propojit děti v oddíle a aktivní seniory, je spousta. Ať už se pustíte do čehokoli, s naší pomocí můžete počítat.

Zkuste se i zamyslet a naplánujte nějakou podobnou aktivitu – může jít klidně o pletení košíků, výpravu na houby s cílem naučit se je lépe poznávat, hraní starších deskových her, které se děti budou učit od pamětníků, nebo třeba pečení buchet. Neostýchejte se a řekněte si, jak bychom vám mohli pomoci.

Hodí se vám materiál, finanční pomoc, odměna pro babičky a dědy nebo i pro organizátory? Potřebujete pomoci s grafickým podkladem nebo tiskovou zprávou? Ať už pořádáte jakoukoli akci spojující generace, dejte nám o ní vědět. Stejně tak si napište o pomoc či podporu a my se pokusíme vám ji zajistit.

ZAPOJTE SE I VY!