Tisá – krajina plná tajemství

Za pár týdnů pro vás zprovozníme další nemovitost, která prošla rekonstrukcí. Jedná se o objekt Lípa v Tisé, pár kilometrů od hranic s Německem. V této chvíli dokončuje firma několik drobností, které se nestihly do konce roku, ale už od konce února bude základna k dispozici pionýrským skupinám. Více informací o tom, kolik je uvnitř postelí nebo jak je to s vařením, si necháme, až bude zcela hotovo. Teď bych vám rád představil největší lákadlo, které je v okolí základny. Jsou to Tiské stěny – nejzápadnější část CHKO Labské pískovce.

Skalní město tvořené skalními vrcholky, které se tyčí až do výšky 70 metrů, jsou staré 85 až 100 milionů let a nejvyšší bod této části Labských pískovců dosahuje výšky 613 m n. m.

Za jejich vznik původně na dně moře může uložení vrstev písečných usazenin, působení větru, slunce a deště. Neméně důležitá byla sopečná činnost, která způsobila rozlámání souvislých tabulí a ker na jednotlivé útvary. Zvětrávání pak mělo za následek tvorbu dutin.

Sloupy, věže, stěny, rokle, jeskyně, převisy i celá náměstí přitahují turisty už od konce 18. století. Do té doby se s nimi pojily legendy a mýty, jako například že jsou skalní stěny výtvorem samotného ďábla. Proto se do oblasti obyčejní smrtelníci dlouho báli vkročit. Později, když se zde začali objevovat turisté z dalekých krajin, místní svůj postoj razantně přehodnotili a začali vydělávat na turistickém ruchu. Vznik turistických cest doprovázel i vznik hostinců a byznys mohl začít.

Tiské stěny se dělí na Malé Velké. Po hřebeni Velkých vede dokonce pěkná turistická trasa. První útvary, které uvidíte od kasy, vám možná připomenou slony. Když si na stezce zajdete na malou odbočku po červené značce, můžete vidět třeba Orlí hlavy nebo Žabí korunku. Nebudete litovat. Z dalších útvarů můžeme jmenovat Cikánský tábor, Hradní bránu, Skalní hrad nebo Indického slona. Na skály se dívejte zpředu a občas se i otočte. Z každé strany jsou totiž jinak zajímavé a okouzlující.

Velké Tiské stěny jsou nejen rájem milovníků přírody, ale i nadšených horolezců, kterých tu za pěkného počasí potkáte požehnaně.

Okruh Velkými Tiskými stěnami zabere asi dvě hodiny, ale mezi skalami se dá strávit i mnohem delší doba.

Malé Tiské stěny vám odhalí asi 20 útvarů a užijete si odsud parádní výhled na Děčínský Sněžník, České středohoří, část Krušných hor nebo Rájecké skály. Zároveň budete mít jako na dlani celou Tisou. Z útvarů, které vás zde čekají, můžeme zmínit Jeskyni oblud, Švédský tábor nebo Zvon. Je jich ale samozřejmě mnohem víc a všechny jsou krásné. Okruh Malými Tiskými stěnami trvá asi hodinu.

Podle jedné z legend, která se k Tiským stěnám váže, právě do této oblasti dorazil francouzský šlechtic, jenž prchal z domova. Mezi skalami ukryl svůj majetek, ale když se ho snažil později najít, nedokázal to – schovali mu ho totiž zdejší skřítkové. Aby šlechtic neumřel hlady, začal zadarmo léčit dobytek místních sedláků. Skřítkové hlídají poklad dodnes a každému, kdo se ho pokusí najít, nasypou do kapes bludné koření. Hádáte správně – člověk potom nenajde cestu ven ze skal! Proto se držte značených cest. Pro jistotu.

A to nejlepší nakonec. Od našeho domečku to do skal máte jen kilometr. Tak přeji příjemnou procházku.

Dušan