Dnešní tipy na výlety nás zavedou do jižních Čech. Rozhleden tu najdete na čtyři desítky, další zajímavé výhledy nabízejí různé zámky či radniční věže, namátkou Český Krumlov, věž na Hluboké nad Vltavou či Černá věž v Českých Budějovicích. 72 m vysoká věž ze 16. století nabízí výhled především na centrum města.
Nedaleko Českého Krumlova najdete nejstarší kamennou rozhlednu v Čechách. 20 metrů vysokou Josefovu věž z roku 1825 najdeme na vrcholu hory Kleť. Z vyhlídkové plošiny lze spatřit zámek Hluboká nad Vltavou, Český Krumlov, České Budějovice, ale také nádrž Lipno, jadernou elektrárnu Temelín a za dobré viditelnosti i Alpy.
Zajímavou historii má i rozhledna Hýlačka u Tábora. Na stejnojmenném kopci stála od roku 1920 neobvyklá dřevěná rozhledna. Jenže 1. ledna 2012 vyhořela a hned poté vznikla sbírka na novou. Už o tři roky později byla otevřena náhrada – vzdušná ocelová konstrukce s vyhlídkou ve výšce 25 metrů.
V roce 2012 byla u Lipna otevřena Stezka v korunách stromů (na snímku), což je 675 m dlouhá dřevěná stezka na vrchu Kramolín, která spojuje výhled, adrenalin i poučení. Otevřená je po celý rok s výjimkou Štědrého dne.
Pokud chcete vyrazit na výpravu do jižních Čech, můžete se ubytovat i v některé pionýrské základně – například v celoročně využívané základně Žumberk na úpatí Novohradských hor (patrová budova s kapacitou 50 lidí) nebo v táborové základně Spálená hájenka poblíž Slavonic, kterou spravuje PS Jindřichův Hradec. Podrobnosti o nich (včetně kontaktů či možnosti rezervace) najdete na webu nemovitosti.pionyr.cz.
Mirka
Další vyhlídky v okolí
• Rozhledna U Jakuba (Jindřichův Hradec)
• Velký Kamýk (Písek)
• Boubín (Prachatice)
• Kraví hora (České Budějovice)
• Kovářka (Tábor)
• Javorník (Prachatice)