Pionýry poprvé v historii povede žena

Netradičně už po roce se o víkendu v Mladé Boleslavi konalo další Výroční zasedání Pionýra. Necelé dvě stovky zástupců pionýrských skupin z celé republiky v neděli dopoledne zvolily nové vedení. Příští tři roky povede pionýry Darina Zdráhalová z Kroměříže, která ve funkci předsedy Pionýra vystřídala Dušana Pěchotu, který již znovu nekandidoval. Poprvé od roku 1990, kdy se Pionýr osamostatnil, tak spolek povede žena.

„Čeká nás nejistá a turbulentní doba, a proto potřebujeme mít v našich řadách klid, abychom se mohli soustředit na to, co přijde. Darinu považuji za nejlepší volbu a jsem rád, že kandidaturu nabídla. Kombinace funkce předsedy a člověka zodpovědného za nemovitosti je vražedná a dlouhodobě neúnosná,“ vysvětlil dosavadní předseda Dušan Pěchota, proč sám znovu nekandiduje. Do budoucna se bude z pozice člena Výkonného výboru České rady Pionýra (VV ČRP) dál starat o pionýrské nemovitosti. Dušan Pěchota byl předsedou zvolen loni v listopadu na X. VZP v Pardubicích. Kvůli covidové pandemii se tehdy místo dvou set delegátů sešla pouze čtvrtina, a funkční období bylo z tohoto důvodu pouze jednoleté.

Jednání také potvrdilo, že přes obtížné období způsobené zejména covidovou epidemií Pionýr není oslaben, ale naopak se potvrdil zájem o pestrou nabídku jeho činnosti, neboť zažívá postupný, ale trvalý nárůst členů.

Novou předsedkyni Darinu Zdráhalovou většina z vás zná, s vedením v Pionýru má zkušenosti. V nejužším vedení Pionýra na republikové úrovni pracuje 10 let jako místopředsedkyně Pionýra, řadu let zastává funkci předsedkyně Olomoucko-zlínské krajské organizace Pionýra. „Nyní jsem v pozici, kterou jsem si nikdy nedovedla představit a neusilovala jsem o ni. Moje kandidatura je výsledkem dohody a nabízím silný tým, který bude naplňovat výstupy obsahové části jednání,“ řekla těsně před volbou Darina Zdráhalová. Své funkce se ujme 1. listopadu 2022. První místopředsedkyní byla zvolena ekonomka Pionýra Kateřina Brejchová, místopředsedou se stal Michal Rejzek (oba z Pražské organizace Pionýra). Delegáti také zvolili členy Výkonného výboru České rady Pionýra, Kontrolní a Rozhodčí komise Pionýra.

Po nedělní volbě poděkovali předseda Dušan Pěchota i jeho nástupkyně Darina Zdráhalová delegátům, členům pracovních komisí a dalším lidem, bez nichž by XI. VZP nemohlo úspěšně proběhnout. Příští pionýrské volby se budou konat na podzim 2025.

Mirka

Křišťálovou vlaštovku převzal Rudolf Zeus

V sobotu dopoledne převzal na XI. VZP Rudolf Zeus z Ústecké KOP nejvyšší pionýrské ocenění – Křišťálovou vlaštovku. Ruda Zeus z PS Dravci patří k lidem, jimž Pionýr prorostl do rodinného života a je ochotný kdykoli mu pomoci. Ocenění si přebíral za dlouhého potlesku ve stoje. „Vůbec jsem to nečekal a je to pro mě závazek, že mám dál dělat svou práci tak, jak jsem ji dělal doposud,“ popsal své pocity po předávání Ruda.

Jaké byly tvoje první pocity, když jsi slyšel své jméno?

Byl jsem velmi mile překvapen a vůbec jsem to nečekal. Je to pro mě závazek, že mám dál dělat svou práci tak, jak jsem ji dělal doposud.

Dušan mluvil o tom, že Pionýr ti prorostl do života, měl pravdu?

Myslím si, že pravdu má. Zářným důkazem je celá moje rodina, která je také v Pionýru. V Pionýru mám i většinu svých přátel, a tak se tu cítím dobře.

Kdo ti první gratuloval?

Už někdo v sále, mám pocit, že to byla Lída Kočí. Byl jsem z toho tak pryč, že jsem dění okolo sebe moc nevnímal. Určitě bych chtěl všem kolem sebe poděkovat, hlavně rodině, ale i všem, kteří mi v mé práci pomáhají, protože bez nich by ta práce nebyla tolik vidět.

Ptala se Anička N.

Žádné Výroční zasedání Pionýra by se neobešlo bez tzv. mravenečků – Pionýrů, kteří na jednání přijedou, aby pomohli s organizací, byli k ruce, fungovali jako skrutátoři (sčítači hlasů) apod. Jde zpravidla o mladé instruktory a vedoucí, kteří se během VZP dozvědí něco více o vrcholných orgánech Pionýra. Zároveň se tu mohou potkat s dalšími podobně naladěnými lidmi z celé republiky.

Proč se rozhodl pomoci při VZP například Vojta Linder z PS Čtrnáctka Zlín? „V Pionýru jsem deset let a říkal jsem si, že bude skvělá zkušenost vidět dovnitř Pionýra a jak fungují volby do vyšších orgánů,“ říká s tím, že si jednání užil a splnilo jeho očekávání.

Letos byli mravenečci z těchto skupin: PS Klubovna 14, 68. PS Lvíčata, PS Dravci, PS Jince, PS Čáslav, PS Plši, 93. PS Orion, 6. PS Kolín, 96. PS Veselí Medvědi, 73. PS Vodovod