Pionýři, uklízejme společně Česko

Akce Ukliďme Česko se každoročně účastní spousta pionýrů a nově s pořádající organizací spolupracujeme. Díky tomu pro vás připravujeme pracovní listy, které se budou zaměřovat na životní prostředí, ale třeba také na to, jak mu můžete pomáhat. Předsedou spolku Ukliďme Česko je Radek Janoušek, ekolog tělem i duší, jemuž jsme položili několik otázek.

Radek Janoušek

Jak byste představil spolek Ukliďme Česko?
Jde o spolek, který se zaměřuje na dobrovolnické úklidy černých skládek i drobnějšího litteringu (volně pohozené odpadky – pozn. red.). Nicméně, máme i řadu dalších projektů v oblasti životního prostředí a ekologie, jako ZmapujTo.cz, KAMsNIM.cz nebo EKOkalendar.cz. A v šuplíku máme ještě pár dalších. Naším cílem je zanechat životní prostředí v lepším stavu, než jsme ho zdědili po předcích.

Jak Ukliďme Česko vzniklo?
Akce vznikla před deseti roky a bylo to na základě podnětů z aplikace ZmapujTo.cz, kde nám lidé hlásili černé skládky a mysleli si, že je uklidíme… Zpočátku jsme jim vysvětlovali, že je to v gesci místních samospráv, ale když se to pořád opakovalo, řekli jsme si, že s tím úklidem budeme asi muset něco udělat. Založili jsme Ukliďme Česko po vzoru iniciativy LetsDoIt z Estonska, která se organizováním národních úklidů již několik roků zabývala.

Jak vše probíhá a funguje?
Organizátoři a dobrovolníci se mohou zaregistrovat na www.UklidmeCesko.cz, kde se navzájem zkontaktují a mohu pak jít společně uklidit kus společného okolí, přírody, města, řeky. Akce je založena na iniciativě místních organizátorů úklidových akcí. Bez nich by to nefungovalo. My jim jenom dáváme informace a rady, jak akci nejlépe zorganizovat a zajišťujeme propagaci na celostátní úrovni. Bonusem je zajištění úklidových prostředků, především pytlů na sesbíraný odpad a pracovních rukavic, a obvykle jsou díky sponzorům prostředky i na trička či ceny do fotosoutěže.

Blíží se World Cleanup Day, řeknete nám o něm něco?
Celosvětový úklidový den vznikl před čtyřmi roky díky již zmiňované iniciativě LetsDoIt, letos na podzim se uskuteční pátý ročník. Loni se zapojilo 191 zemí po celé planetě, takže se jedná zřejmě o největší dobrovolnickou akci v historii.

Jsou úklidy pod vaším projektem omezené pouze na stanovené termíny?
Nikoliv, vyhlašujeme sice hlavní jarní a podzimní termín, ale to je spíše kvůli propagaci, prakticky lze uklízet kdykoliv během roku.

Ptala se Naty

World Cleanup Day 2023 se letos bude konat 16. září. Vyrazte s oddílem ven a pomozte uklidit kousek svého okolí. Pokud tak učiníte, nezapomeňte označovat @Pionyr.cz na sociálních sítích.