Letní tábory 2023

Superhrdinové ve Stárkově

Tábor probíhal na táborové základně Pod Vysákem ve městě Stárkov na Náchodsku, kam jsme vyrazili v neděli 16. července. Celotáborová hra měla název Superhrdinové ve Stárkově. Na prvním večerním nástupu se děti dozvěděly, co jim Thanos připravil a co je zde bude v příštích 13 dnech čekat a o co budou bojovat. Po nástupu a slavnostním zahajovacím ohni jsme děti přesně o půlnoci vzbudili a všichni šli k ohni vykonat táborový slib – drželi se v kruhu za ruce a nahlas odříkali celý slib, v němž slíbili věrnost táboru. 

Takhle bychom mohli pokračovat jako klasická kronika, ale nejlepší doporučení je spokojenost dětí a kladné ohlasy rodičů. Tak tady jich pár máte.

„Linda opět nadšená, už potřetí se vrátila se zážitky a spokojená a jako vždy, jen s minimální částí špinavého oblečení. Hned, jak ji odmáčíme nebo vypereme na šedesát, bude vyprávět 🙈 A příští rok pojede už i její mladší bratr. Prosím případné vedoucí i praktikanty, aby začali co nejdříve baštit čokoládu po kilech. Děkujeme 🙏

„Adélka napsala domů v dopise: Je to nej tábor na celém světě, rozhodně jedu i další rok. 😉👍

„Děkujeme všem pořadatelům za péči, zážitky a dobrodružství na nejskvělejším táboře s naprosto úžasnými aktivitami. Kačka přijela z tábora i přes své zdravotní komplikace posledních dní naprosto nadšená. Celou cestu vyprávěla o spoustě skvělých aktivit a zážitků, které jí zůstanou celý život, o skvělých vedoucích, které si okamžitě oblíbila (Jurášek, Milan, Hanička, František, Robin atd. – pokud jsem na někoho zapomněla, omlouvám se, nešlo si zapamatovat vše, co na nás celou cestu chrlila. 😂🤣😂🤣

„Elza poslala pohled: Promiň, mami, že nebyl čas napsat, ale nebyl. A neruš, běžím za kamarády. Pusu.“

Hlavní vedoucí tábora Franta Bárta, PS Dravci, oddíl Rozmarýn Most

Klíče od pevnosti Bystřina

Letošní soustředění oddílů bylo inspirováno televizní show Pevnost Boyard. Každý den bylo několik soutěží, v nichž tři týmy sbíraly klíče a indicie, aby se na konci tábora dostaly k pokladu. 

V neděli po příjezdu jsme večer u slavnostního táboráku mezi sebe přivítali nové pionýry, seznámili se s celotáborovou hrou a za tmy nás čekala první stezka odvahy.

Pondělní dopoledne jsme si vyráběli cedulky na stany a sáčky na mince. Kdo měl namalováno, vydal se do lesa na pamatovací cestu. Šlo o to, kdo si zapamatuje nejvíc obrázků z dvaceti, ti nejlepší jich zvládli šestnáct. Večer měly všechny týmy za úkol připomenout si nebo se naučit vázat devět základních uzlů a na získání indicie u ohně uvázat jako tým dohromady nejméně 25 uzlů.

Jako správní zálesáci, jsme si na táboře jednu noc vyzkoušeli jaké to je, spát pod širákem.   

Další dny probíhaly dopoledne boje o klíče. Třeba jeden z úkolů byl doprava materiálu. Každý tým měl jednoho „pavouka“ (kroužek, od kterého je nataženo šest provázků), na něhož se posadil míček a musel se přes určenou cestu dostat do cíle. Proběhla také stavba lodiček z přírodního materiálu a jejich pouštění po potoku, vodní hry nebo zkouška paměti, kdy si na sebe vedoucí oblékl deset nesmyslných věcí a celý tým si musel zapamatovat, co to bylo.

Odpoledne byly boje o indicie. Jedna hra byla hodně na trpělivost – lovily se tři klíče pomocí háčku na prutu z kelímku. Nebo jsme stáli na jedné noze na špalku a naším úkolem bylo rozvazování šesti uzlů na čas nebo vypít jako první hrneček čaje brčkem. Do dvou velkých sklenic s „hnusem“ jsme ponořili ruce a hledali malý klíček.

V pátek nás čekaly souboje s velmistry. Bojovalo se v zatloukání hřebíků, držení hořící vlaštovky, hraní piškvorek, držení závaží v natažené ruce nebo řešení tangramu. 

Všechny týmy nakonec uhodly heslo k pokladu a nalezly potřebný klíč k odemčení truhly.

Všem se naše táborové soustředění moc líbilo a plni vzpomínek se těšíme na příští rok, až se spolu na táboře zase sejdeme.

Simona Kováčová, PS des. St. Roubala Habartov

Svět za zrcadlem

V neděli 16. července přijely děti na TZ v Újezdu u Plánice, ubytovaly se a šly na vycházku do okolí, přinesly dřevo z lesa a večer si všichni zazpívali u malého symbolického ohně.

V pondělí je čekalo rozdělení do oddílů, vymýšlení názvu, pokřiku a zdobení triček karetními symboly. Následovala Stezka po stopách bílého králíka, vypití nápoje zmenšení a prolezení norou do Světa za zrcadlem, předvedení vedoucích v kostýmech a hra Živé pexeso. V úterý se všichni učili poznávat zvířata a jejich stopy, odpoledne řešili hádanky s Absolomem a večer se sešli na diskotéce a na noční vycházce do lesa. Středa to bylo poznávání stromů, výroba rozcestníků, příprava na piknik a hádání pohádkových písniček. Další den došlo na výrobu Kloboučníka z podpalových dřívek, učení stromů, květin a soutěžní zdobení konviček. Další den byl připraven turnaj v hodu kartami, kriket se Srdcovou královnou, stopovačka a večer diskotéka. Další den piknik, vyrábění klobouků z kartonu, kytek z krepového papíru, učení tance futrováku a večer jejich předvedení.

Neděle 23. července byla slavnostní, protože za Medulkou (L. Nejedlou) přijela část vedoucích, kteří dříve na tábor jezdili, popřáli jí k životnímu jubileu a společně zavzpomínali. Nechyběly dorty, grilování atd. Další den se děti učily uzly, ohně, mapové značky a pracovat s buzolou, následovala stopovačka, odpoledne olympiáda a večer procházka po obci. V úterý byla na programu první pomoc, několik různých her. Ve středu jsme si promítali filmy Alenka v říši divů a Alenka v říši divů: Za zrcadlem.

Předposlední den byly na programu střelby šipkami a flusačkou, hod tenisákem, zkoušky chuti, hmatu a čichu. Následovala diskotéka a noční hra po budově. Poslední den byl připraven návrat do Světa před zrcadlem, předání pamětních listů a odměn. Pak oběd, balení, úklid a odjezd domů. Velké poděkování patří všem, kteří se na přípravě a průběhu tábora podíleli.

Libuše Nejedlá, PS Dobřany

Superhrdinové se zacvičovali se Čtyřlístkem

Ve druhé polovině července se naše PS Čtyřlístek usadila v táboře Újezd u Domažlic. Z táborníků se stali superhrdinové v zácviku, a tak začala cesta světem Marvel. 

Mladí superhrdinové byli na počátku pobytu rozděleni do družin Avengers, Strážci galaxie, Agenti S.H.I.E.L.D. a X-Men. Úkolem dětí bylo zastavit titána Thanose a získat všech šest kamenů nekonečna dříve než on. Při snaze dosáhnout cíle narážely na různé superhrdiny a pomohly jim zastavit jejich protivníka, za což si někdy vysloužily jeden z kamenů nekonečna. 

Děti každý den plnily různá tematická stanoviště, narazily i na ranní rozcvičky, vyzkoušely si chůzi na skákacích botách či jaký je život s rukou v sádře. Nesměly chybět ani tradiční pionýrské aktivity jako Morseova abeceda a jiné šifry, vázání uzlů a typické sváteční ohně. Tábor obohatili domažličtí dobrovolní hasiči, kteří předvedli svou techniku, či skupina Fireflies Poběžovice se svým ohnivým vystoupením.

Bojovníci Thanose úspěšně přemohli a za odměnu byl tábor zakončen slavnostním táborákem, dorty a diskotékou.

Denisa KafkováMatyáš Mlnařík, PS Čtyřlístek Domažlice

Vodácký tábor na řece Otavě

V minulých letech byl vodácký tábor vždycky ve znamení úmorných veder, proto se vedoucí z PS Safír Kdyně na podobný scénář připravovali i letos, ale letos to bylo jinak – koncem července se razantně ochladilo a víceméně dva týdny pršelo. Co naplat, bylo třeba na místě trochu improvizovat. Naštěstí nepršelo úplně v kuse, takže děti v pohodě zvládly cestu od vlaku i postavení stanů ve vodáckém tábořišti v Čepicích. Tam také proběhly úvodní hry a rozdělení do skupin. 

První čtení z tajemné knihy děti zavedla daleko do minulosti a představila jim legendární říši Atlantidu. Právě nalezení tohoto potopeného kontinentu bylo tématem celotáborové hry. Hned druhý den ráno pak začal kolotoč výcviků, v nichž nechyběla střelba ze vzduchovky, hry s vysílačkami, savování vaků na záda, výcvik na lodích i rozdělání ohně. V sobotu se děti vyluštěním šifry dozvěděly, že mapa k Atlantidě je ukrytá na Islandu a je třeba se tam vypravit. Proto se všichni za vydatného deště vydali na autobus a odjeli do Sušice, navzdory všem předpovědím proběhla hra ve městě úplně v suchu. Zpět do tábořiště pak už všichni vyrazili na lodích a vyzkoušeli si tak funkčnost posádek i svoje vodácké dovednosti. 

Na další den se tábor po vodě přesunul do nedalekého tábořiště ve Velkých Hydčicích. V jeho blízkosti se nachází parádní fotbalové hřiště, takže si děti užily běhací rozcvičky, hru na ponorky, přenášení věcí i KIN-BALL. Při špatném počasí se zahrál tematický turnaj v deskové hře a nechyběl ani autobusový výlet na nedaleký hrad Rabí.  

Z vedoucích se mezitím stali profesionální meteorologové, ale do vodáckého tábořiště v Katovicích dorazila celá parta úplně promočená, ale v dobré náladě. V kempu s názvem Vodácký ráj se děti utábořily na soukromé louce a po dobré večeři a zpívání u táboráku se každý rád uložil k zaslouženému spánku. 

Následující den bylo celkem rozumné počasí, takže kromě lehce bojových her si děti užily i koupání v řece, vodní skluzavku a polévanou se zavázanýma očima. Ještě před závěrečnou noční hrou vypluly děti na lodích na poslední krátký výlet a po západu slunce už skupinky postupně vycházely s cílem zachránit Atlantidu. Po odemknutí zářícího zámku a vložení Kopí osudu do spouštěcího mechanismu se totiž aktivovali dva kamenní obři, kteří vytáhli Atlantidu zpět na povrch. Dětem se hra plná světelných a kouřových efektů moc líbila a vedou

cí byli rádi, že se vše stihlo ještě před deštěm. Ten totiž přišel hned po půlnoci a neustal až do konce tábora. Dětem ale déšť a nánosy bláta pramálo vadily a do svých domovů všichni vyrazili sice špinaví, ale spokojení. 

Pavla Hrubá, PS Safír Kdyně