Pestřejší a trochu jiné příběhy

Skrze příběhy děti poznávají situace, které samy zažívají, nebo které si neumí ani představit. Dobře vedené setkání s jinakostí podporuje otevřenost a zmenšuje strach z odlišnosti (vlastní i cizí), který tvoří živnou půdu pro nenávist a šikanu.

Proto přináším výběr fiktivních příběhů lidí, kteří se často setkávají s předsudky a nepochopením nebo kteří jsou v mainstreamové produkci málo vidět. Při práci s těmito knihami a filmy v oddíle se snažme zdůraznit rovnost lidí a odkrývat, v čem spočívají překážky ze strany společnosti. Nemluvme o samotné odlišnosti či postižení jako o kuriozitě nebo úžasné inspiraci.

Důstojné zobrazení osob s hendikepem ve filmech je spíš vzácné. Mladík s Downovým syndromem hraje v road-movie Burákový sokol (12+). V on-line archivu České televize najdete pohádky hrané ve znakovém jazyce s dabingem. Film Můj život Cuketky přibližuje radosti i strasti dětí v dětském domově.

Zastoupení dobrodružek v příbězích zvyšují např. Pipi Dlouhá punčocha, moderní foglarovky Záleskautky a Prašina, animák Až na severní pól, středověké fantasy Dcera čarodějky nebo historický film o přátelství Fany a pes. O překračování genderových škatulek jsou filmy Pán velryb, Billy Elliot, Klukanda a kniha Můj brácha se jmenuje Jessica.

Několik tipů speciálně pro mladší děti: Seriál a kniha Mimi a Líza vypráví o přátelství dvou dívek, z nichž jedna je nevidomá. Rosa a Dara zažívají dobrodružství se svojí chytrou podnikavou babičkou. V knize Jura a lama má Jura dvě maminky.

Ani populární příběhy, které jsou v něčem nevyvážené či stereotypizující, nemusíme hned celé zavrhnout. Můžeme to vzít jako příležitost k reflexi a diskuzi a také si můžeme příběh pro účely hry upravit. Dobrou inspirací při vymýšlení nových postav zasazených do známých prostředí jsou detektivky o Enole Holmes. Když nás omrzí klasické pohádkové stereotypy, můžeme si z nich udělat legraci jako filmy Shrek a Pohádky naruby (knižně jako Zdivočelé pohádky). Publikace Byl jednou jeden konflikt za pomoci adaptací známých pohádek učí řešit konflikty a dívat se na situaci pohledem různých stran.

Bára Nechanická

Další zdroje k tématu:

Filmy a knihy zmíněné v článku (řazeno abecedně, všechny jsou dostupné v češtině):