Skrze příběhy děti poznávají situace, které samy zažívají, nebo které si neumí ani představit. Dobře vedené setkání s jinakostí podporuje otevřenost a zmenšuje strach z odlišnosti (vlastní i cizí), který tvoří živnou půdu pro nenávist a šikanu.
Proto přináším výběr fiktivních příběhů lidí, kteří se často setkávají s předsudky a nepochopením nebo kteří jsou v mainstreamové produkci málo vidět. Při práci s těmito knihami a filmy v oddíle se snažme zdůraznit rovnost lidí a odkrývat, v čem spočívají překážky ze strany společnosti. Nemluvme o samotné odlišnosti či postižení jako o kuriozitě nebo úžasné inspiraci.
Důstojné zobrazení osob s hendikepem ve filmech je spíš vzácné. Mladík s Downovým syndromem hraje v road-movie Burákový sokol (12+). V on-line archivu České televize najdete pohádky hrané ve znakovém jazyce s dabingem. Film Můj život Cuketky přibližuje radosti i strasti dětí v dětském domově.
Zastoupení dobrodružek v příbězích zvyšují např. Pipi Dlouhá punčocha, moderní foglarovky Záleskautky a Prašina, animák Až na severní pól, středověké fantasy Dcera čarodějky nebo historický film o přátelství Fany a pes. O překračování genderových škatulek jsou filmy Pán velryb, Billy Elliot, Klukanda a kniha Můj brácha se jmenuje Jessica.
Několik tipů speciálně pro mladší děti: Seriál a kniha Mimi a Líza vypráví o přátelství dvou dívek, z nichž jedna je nevidomá. Rosa a Dara zažívají dobrodružství se svojí chytrou podnikavou babičkou. V knize Jura a lama má Jura dvě maminky.
Ani populární příběhy, které jsou v něčem nevyvážené či stereotypizující, nemusíme hned celé zavrhnout. Můžeme to vzít jako příležitost k reflexi a diskuzi a také si můžeme příběh pro účely hry upravit. Dobrou inspirací při vymýšlení nových postav zasazených do známých prostředí jsou detektivky o Enole Holmes. Když nás omrzí klasické pohádkové stereotypy, můžeme si z nich udělat legraci jako filmy Shrek a Pohádky naruby (knižně jako Zdivočelé pohádky). Publikace Byl jednou jeden konflikt za pomoci adaptací známých pohádek učí řešit konflikty a dívat se na situaci pohledem různých stran.
Bára Nechanická
Další zdroje k tématu:
- Portál Jeden svět na školách – dokumenty a krátké filmy s metodikami pro navazující aktivity offline i online (lze vyhledávat podle témat, věku, délky)
https://www.jsns.cz/lekce - O inspiračním pornu (Ivana Recmanová, 8. 10. 2018)
https://inspirante.cz/o-inspiracnim-pornu-zoutu/ - Handicap v knihách pro děti a mládež (článek na blogu, 3. 7.2018)
https://www.medicco.cz/blog/integrace-vozickaru-v-literature - Česká literatura pro děti a mládež ve druhém desetiletí 21. století – 2. díl (Jana Čeňková, 18. 22. 2019) – článek zmiňuje i mnoho knih s tématem jinakosti
https://www.czechlit.cz/cz/feature/ceska-literatura-pro-deti-a-mladez-ve-druhem-desetileti-21-stoleti-2-dil - LGBT literatura pro děti a mládež (seznam knih v češtině) https://www.databazeknih.cz/seznamy/lgbt-literatura-pro-deti-a-mladez-33179?p=1
- Dětské knížky s homosexuálními postavami (článek na blogu Life of Zuzka, 15. 12. 2020): https://lifeofzuzka.com/2020/12/15/detske-knizky-s-homosexualnimi-postavami/
- Čtení pro malé feministy a feministky – seriál článků ve Zpravodaji Gender Studies
https://zpravodaj.genderstudies.cz/cz/clanek/cteni-pro-male-feministy-a-feministky
https://zpravodaj.genders (tudies.cz/cz/clanek/cteni-pro-male-feministy-a-feministky-2
https://zpravodaj.genderstudies.cz/cz/clanek/cteni-pro-male-feministy-a-feministky-3
https://zpravodaj.genderstudies.cz/cz/clanek/cteni-pro-male-feministy-a-feministky-4 - Patří Sněhurka k plotně? A zažalovala by Bella prince za sexuální obtěžování? (Markéta Pánková, 28. 9. 2018)
https://www.flowee.cz/civilizace/5143-rozpoznejte-genderove-stereotypy-v-disneyho-pohadkach - Holky a animáky: takhle v nich sebevědomí neprobudíme (Virginia García Beaudoux, český překlad vyšel 7. 1. 2020)
https://www.heroine.cz/spolecnost/1861-holky-a-animaky-takhle-v-nich-sebevedomi-neprobudime - Upravování pohádek není cenzura, ale oživení. Věděla to už Němcová (Kateřina Čopjaková, 19. 2. 2020)
https://www.heroine.cz/kultura/2018-upravovani-pohadek-neni-cenzura-ale-oziveni-vedela-to-uz-nemcova
Filmy a knihy zmíněné v článku (řazeno abecedně, všechny jsou dostupné v češtině):
- Až na severní pól (animovaný film, 81 min.)
- Billy Elliot (hraný film, 110 min.)
- Byl jednou jeden konflikt. Pohádkový manuál řešení konfliktů (Tom Leimdorfer, v ČR vydalo NaZemi)
https://obchod.nazemi.cz/publikace/595-byl-jedou-jeden-konflikt.html - Burákový sokol (hraný film, 96 min., 12+, v několika scénách zobrazuje konzumaci alkoholu a používání zbraní)
- Dcera čarodějky (knižní série od Lene Kaaberbol, film cca 12+, obsahuje násilné scény)
- Enola Holmes (knižní série od Nancy Springer, hraný film – 123 min.)
https://www.databazeknih.cz/serie/enola-holmesova-19 - Fany a pes (animovaný film, 86 min.)
http://fanyapes.cz/ - Jura a Lama (Markéta Pilátová, kniha i pro mladší děti)
- Klukanda (hraný film, 84 min.)
- Mimi a Líza (animovaný seriál, 7×8 min., kniha, i pro mladší děti)
- Můj brácha se jmenuje Jessica (John Boyne, kniha)
https://www.databazeknih.cz/knihy/muj-bracha-se-jmenuje-jessica-418335 - Můj život Cuketky (animovaný film, 70 min., vhodné cca 9+)
- Pán velryb (hraný film, 105 min.)
- Pipi Dlouhá punčocha (knižní série od Astrid Lindgren, seriály, filmy)
- Pohádky ve znakovém jazyce se zvukovým dabingem v online archivu České televize (hrané, délka kolem 30 min.)
https://www.ceskatelevize.cz/porady/1096066178-televizni-klub-neslysicich/dily/pohadky/ - Prašina (Vojtěch Matocha, knižní série)
https://www.databazeknih.cz/serie/prasina-9413 - Rosa & Dara a jejich velká dobrodružství (pásmo kratších animovaných filmů, i pro mladší děti)
- Shrek (animovaný film, 90 min.)
- Záleskautky (autor*ka Noelle Stevenson, komiksová série)
https://www.databazeknih.cz/serie/zaleskautky-7877 - Zdivočelé pohádky (veršované příběhy od Roalda Dahla, animovaný film pod názvem Pohádky naruby – 60 min.)
https://www.databazeknih.cz/knihy/zdivocele-pohadky-420502