Legislativě se v pionýru nově věnuje pečlivý vtipálek Pavel Buchta

Novou tváří Výkonného výboru České rady Pionýra je Pavel Buchta z brněnské PS Řečkovice. Na starosti má legislativu, o níž říká, že by hlavně měla jít s dobou.

Řekni nejprve něco o sobě.

V Pionýru jsem od roku 1988, tedy přibližně 34 let. Nejprve jsem jezdil jako dítě, později jako instruktor a vedoucí v oddílu Severka, dále jsem začal pracovat ve vedení skupiny, poté na kraji jako garant a nyní pracuji pro celou republiku a Pionýr celkově.

Jaké jsou tvé největší pionýrské zážitky?

Zážitků je za ty roky spoustu. Vždycky jsem si užíval vymýšlení programu pro děti, táborů a podobně. Zažil jsem, jaké to je být jak programový, tak hlavní vedoucí. Vždy jsem se snažil, aby se díky tomu mohly děti vydat do jiných světů a zažít věci, které v normálním světě nezažijí. Rád vzpomínám i na různé vylomeniny, které člověk dělá jako dítě, ale i později, když už je vedoucí. Různé focení bláznivých fotek, vtípky při táborovém programu, když jsme otáčeli stany, a další kanadské žertíky, které samozřejmě potěší jen ve chvíli, kdy jste aktérem a ne terčem onoho vtípku.

Zkus se popsat ve třech slovech.

Pečlivý. Pořádný. Vtipálek.

Čemu se ve Výkonném výboru ČRP věnuješ?

Mám na starost oblast legislativy, což obnáší přípravu a revizi vnitřních předpisů Pionýra. Konkrétněji jde o směrnice a obecně materiály, které by měly pomoci vytvářet funkční Pionýr. Práce vychází ze Stanov a potřeb organizace. Například teď jsme pracovali na změně jednacích řádů pro celou republiku, do budoucna nás pak čeká úprava směrnice o registraci a úprava směrnice pro hlavní činnost.

Čeho bys rád dosáhl?

Mou ambicí je prakticky to, na čem se již pracuje. Mým cílem je projít, oprášit
a aktualizovat směrnice a dát je do souladu s novými stanovami a praxí v Pionýru. Aby šly jednoduše s dobou.

Jaký je to pocit být nováčkem ve VV ČRP?

Pro mě je to zajímavá zkušenost. Řadu věcí se ještě učím a jsem zvědavý, co všechno se ještě dozvím, protože celorepublikový pohled je jednoduše jiný než pohled skupinový či krajský. Ale práce jako taková se od práce na kraji nebo ve skupině nijak extra neliší, takže mi to docela vyhovuje. Zajímavý je ale ten rozhled, který je najednou mnohonásobně větší.

Ptal se Vojta