Co se děje ve spolku

V Lomíčku se otevřelo peklo

V sobotu 3. prosince se v areálu tábora Lomíček (stejně jako v loňském roce) otevřela brána do pekel a díky příznivému počasí se mohla akce Peklo v Lomíčku konat venku. Děti nejprve prošly pekelnou bránou, za níž na ně čekala hodná čertice, která jim četla z knihy hříchů. Hodní i zlobiví pak museli projít kolem rozpálených ohnišť, okolo kterých kroužilo mnoho děsivých čertů. Na všechny statečné v cíli čekal Mikuláš a dva andělé, kteří jim za krátkou básničku dali sladkou odměnu. Účast více než 80 dětí svědčí o tom, že se jednalo o velmi povedenou akci, kterou rádi v příštím roce zopakujeme. Děkujeme všem zúčastněným za pomoc.

Zuzana Kohoutová, PS Hradec

Vánoční a zasněžené Pstruží

Jako každým rokem jsme se rozhodli strávit společné Vánoce v zimní přírodě na Pstruží jako velká rodina. Naše vánoční výprava se uskutečnila druhý prosincový víkend.

V pátek jsme vlakem vyrazili za sychravého počasí zbytek dne jsme strávili v chatě, protože pršelo. K večeru začalo sněžit, a tak bylo jasné, že sněhu si zřejmě užijeme ve velkém. Vedoucí připravili hry o Vánocích a také jsme si ozdobili stromek a vyzdobili jídelnu.

V sobotu ráno jsme soutěžili v různých disciplínách na sněhu a odpoledne jsme se vydali do zasněženého terénu a navštívili vrchol Ondřejníku. Den pokračoval v duchu bobování her a radovánek.

Vedoucí pak pro všechny připravili štědrovečerní večeři, postarali se také o vánoční stolování a další záležitosti kolem Štědrého dne. Večeře byla úžasná ostatně stejně jako zpívání koled a tradičních aktivit. Samozřejmě se všichni těšili na dárky, kterých byla pod stromečkem opravdu hromada. Po všem, co k Vánocům patří, jsme si udělali ještě menšího silvestra.

Neděle byla ve znamení vyhodnocení her, pak už jen jedna poslední hra, úklid, oběd a hurá domů. Akci jsme si užili všichni na maximum a těšíme se na další

Božena Klimecká, PS Kopřivnice

Když klubovnou voní vanilka… a spálené rakvičky

Tak takhle přesně to bylo 17. listopadu, když jsme v klubovně PS Tuláci rozjeli akci „Prvorepubliková cukrárna“. No, občas nás takové šílené a logisticky náročné akce popadnou a nyní jsme tuhle mohli díky Zlepšovadlu uskutečnit.

Věřili byste tomu, že děti zvládnou samy upéct pod vedením a jen s lehkou dopomocí kremrole (ale zapomeňte na kupované listové těsto!), rolády, Sachrův dort, listové peřinky, tažený štrúdl a ořechový dort dle tajné domácí receptury z roku 1910? Zvládly. Jsou to šikovní pionýři. A taky zvládly s noblesou, za kterou by se nestyděly hvězdy stříbrného plátna Adina Mandlová či Oldřich Nový, obsluhovat rodiče a další návštěvníky. A taky si samy všimly, že je třeba uklidit a umýt nádobí.   Odpoledne klubovnou voněla káva, zněla dobová hudba a děti hrdě nabízely a předkládaly své výrobky. Jen ty rakvičky… ty nám zůstanou na příště. Co se stalo? Zrada byla v upadlém čudlíku na termostatu nové trouby.

A co bude příště? To si ještě necháváme pro sebe.

Vlaďka Aviča Brandová, PS Tuláci Klatovy

Advent u hrádeckých pionýrů

Čertí průvod Hrádkem

Pionýrská skupina pořádá každý rok andělskou stezku pro děti a jejich doprovod. Začátkem prosince se mohli účastníci obléct za čerty a společně vyrazit na start stezky. Jejich příchod byl přímo pohádkový: na temném prostranství dětského hřiště u lesa blikala světýlka, u kterých seděli andělé. V zadním koutě hřál pekelný oheň, kolem něhož poskakovali čerti. Mikuláš se svojí družinou postával u koše plného dárků. Za písničku, básničku či správnou odpověď na otázky dostaly děti odměnu. Druhý oheň hlídal velký pekelník, který účastníkům nabízel teplé občerstvení. Pochvala a poděkování od rodičů zahřály všechny pionýrské organizátory víc než nabízený punč a čaj.

Vánoční čas, už je tady zas i v Hrádku

Již po sedmnácté byla naše pionýrská skupina spolupořadatelem vánočního jarmarku v Hrádku. Je to velká akce, která vždy vyvrcholí společným zpěvem koled za doprovodu Českého rozhlasu Plzeň. Jsme také letos po patnácté iniciátory charitativní akce, při níž vybíráme hygienické potřeby pro maminky s dětmi z Domu sv. Zdislavy v Plzni. Před jarmarkem jsme během rukodělné dílny a oddílové schůzky vyráběli různé vánoční výrobky. S dětmi jsme také tradičně podpořili seniory v Domově Harmonie Mirošov a v Domě s pečovatelskou službou v Hrádku, děti také zaslaly vánoční výzdobu na onkologické oddělení v pražském Motole. Vše jsme dělali s pocitem dobře odvedené práce.

Vlasta Vasková, vedoucí PS Hrádek

Nepomučtí pionýři upravovali okolí rybníka

Dobrovolníci nevymřeli a rybník Rousovák v Neurazech se stává významným místem setkávání. To ukázala akce Zvelebme své okolí, během níž různorodé skupiny lidí, které se ani neznaly, zapracovaly pod vedením oddílu Babety na okolí rybníka Rousovák. Udělala nám radost velká přítomnost dětí. Každá skupina měla trochu jiný úkol. Někdo sekal, další skupina hrabala a odvážela biomasu, další skupina sázela stromky (5 osik, 5 dubů, 3 javory a 3 vrby). Další skupina pracovala na ohništi – úklid, příprava dříví a rozdělání a udržení ohně. Další připravovali stanoviště – střelba ze vzduchovek na biatlonové terče (odměna pro děti i některé dospělé) a poslední skupina vyráběla lavičky a stavěla „pec“ ze šamotek z akumulačních kamen, které se vyřadily při výměně otopného systému v MŠ a OÚ Neurazy. Při závěrečném posezení u ohně spojené s občerstvením proběhlo vyhodnocení, poděkovali jsme dobrovolníkům a bývalá starostka Neuraz a zároveň učitelka biologie se zaměřením na environmetální výchovu vysvětlila důležitost zadržování vody v krajině – co jsme pro to udělali a co se ještě může udělat. Dalším tématem byly potravní vztahy v rybníku a okolí, povídání o významu několikaleté hromady větví, která se stále navršuje (jde o broukoviště) a nutnosti zachování přirozených křovisek v okolí rybníka (úkryty pro zvěř).

Více informací najdete na webu www.pionyr.cz/inspirace

Marie Svejkovská a Václav Kašík Horník, PS Nepomuk