Když nám emoce nepomáhají

Po emočně bohatých svátcích a bujarých oslavách přichází u mnohých střízlivění. Bilancujeme na konci roku a dáváme si předsevzetí do roku nového. Že letos určitě zhubneme, naučíme se nový jazyk, uběhneme maraton nebo přečteme každý měsíc alespoň jednu knížku. Jenže tato předsevzetí bývají často nesplnitelná, přecenili jsme své síly a přijde zklamání. Budeme na sebe naštvaní, smutní, budeme se prát s neúspěchem. Dospělí jsou v tomto odolnější, ale „naše“ pubertální děti s tím mohou mít problém. Neumí se přes selhání přenést, trápí je vztahy, vzhled, s ohledem na hormonální změny se u nich objevují výkyvy nálad, nedůvěra v druhé i v sebe sama. Hledají cesty, jak z toho ven, jak bolesti duše ulevit. Fenomén sebeubližování se plíživé vrátil v době pandemické a bohužel přetrvává. Ve své praxi ve škole se s ním setkávám až moc často a nejsem sama, kolegové napříč republikou jsou na tom podobně.

Děti se nejčastěji řežou proto, že jim to přinese v danou chvíli okamžitou úlevu od vzteku, úzkosti, stresu. Fyzická bolest přebije tu psychickou, ale úleva je pouze krátkodobá. Děti se tak dostávají do bludného kruhu. V jednu chvíli to pomohlo, proto dochází k opakování. Jiné strategie, jak nepříjemnou situaci zvládnout, dítě buď nezná, nebo mu nefungovaly. Fyzickou bolest navíc mají děti na rozdíl od svých emocí pod kontrolou, což jim dává pocit síly a moci.

Co můžete udělat, když za vámi přijde dítě z oddílu s tím, že si ubližuje? V první chvíli nejspíš budete sami muset dostat svoje emoce pod kontrolu. Vydýchejte se, dopřejte si krátkou chvíli jen pro sebe a určitě se nepouštějte do rozhovoru mezi dveřmi, když odcházíte ze schůzky. Domluvte si čas jen pro sebe, posečkejte v klubovně, je-li to možné, a v klidu ho vyslechněte. To je v tu chvíli to nejvíc, co pro takového člověka můžete udělat. Být při něm, nevyčítat, nehodnotit, nesoudit, ale ani nelitovat. Zároveň si však připusťte, že nejste zodpovědní za řešení problémů dětí. Od toho jsou zde jiní. Můžete být s ním, když to bude chtít říct rodičům. Kromě toho můžete nabídnout číslo na Linku bezpečí 116 111, kam může zavolat kdykoliv, odkudkoliv a zdarma. Dobrá je též aplikace Nepanikař, kterou si zdarma může nainstalovat do mobilu. V této aplikaci, která vznikla v průběhu pandemické krize, se dají nalézt návody, jak se zachovat při problémech se sebepoškozováním, u poruch příjmu potravy, při depresích a úzkostech. Zároveň jsou zde na jednom místě kontakty na podpůrné linky a chaty, které dítě může v náročných situacích využít.

Kromě výše zmíněného s dětmi můžete i v průběhu schůzek pracovat na zvládání náročných situací, protože jak sami dobře víte, prohra v táborové hře může být pro dítě náročnou situací, se kterou se musí umět vypořádat. Ukázku oblíbené techniky mezi příznivci mindfulness najdete v příloze. Jedná se o techniku ukotvení v 5 smyslech, kterou můžete zařazovat kdykoliv budete potřebovat děti zkoncentrovat na náročnější práci, zajistit, aby byly s vámi přítomné v daném okamžiku. Sama tuto techniku ráda používám v práci, když vím, že se potřebuji uklidnit, ujasnit si myšlenky a být „tady a teď“.

Doufám, že se vám všem v novém roce bude dařit, nebudete se s těmito problémy muset vypořádávat, ale kdo je připraven, není překvapen. Tak hodně zdaru, klidnou hlavu, klidný dech a vykročte do nového roku tou správnou nohou.

Majda Zemanová