LEDOVÁ MĚSTA 2024

Léto končí a se shonem začátku školního roku si ani nevšimneme, jak odchází podzim. A pak je tu najednou zima. Chladná, studená, ledová zima… No, třeba zas tak ledová ta zima nebude, ale co bude ledové, víme bezpečně.

Ledovými městy jsou pro příští rok Praha, Brno, Plzeň, České Budějovice, Karviná a nově LIBEREC!
Tato ledová šestka představí o pololetních prázdninách pestrý program, který oddílům, dětským skupinám, rodinám přiblíží zajímavosti, historii, kulturu a jedinečnost každého zapojeného města. Přesvědčí vás, že ,,Ledovka“ je vhodná i pro třídy mateřských škol a předškoláky a že si v ledovém městě každý najde to své.

Ledová města jsou vizitkou pionýrské dobrovolnické činnosti. Jsou možností pozitivní propagace spolku a není to jen suchá nabídka cestovní kanceláře Pionýr. Za každým ledovým městem stojí zapálený jednotlivec, tým dobrovolníků, pionýrské oddíly, rodiče, příbuzní a další „neviditelní“ nepostradatelní. Ti, kteří pomáhají, vyráží do ledových měst s výpravou dětí a propagují Ledová města, kde mohou. Ti všichni dělají tuto republikovou akci jedinečnou a nezapomenutelnou.

Ledová města jsou tu už potřetí a opět originální. Novinkou je zapojení města Liberec, který nepochybně patří mezi významná města na naší ledové mapě.

Chcete ubytovat svou skupinu? Kontaktujte ledového koordinátora – ledoborce.
Na webu ledovamesta.pionyr.cz najdete základní informace a kontakt na ledoborce daného města. Pokud není uvedeno jinak, činí cena za ubytování v každém městě 150,-/os a noc.

Přihlašování skupin bude spuštěno 1. prosince 2023.

Sledujte facebook Ledová města a facebookovou skupinu Pionýr (official) a nic nepropásnete.

Máte ve své skupině fotografa? Svěřte mu funkci fotografa ledové výpravy. Potřebujeme fotky do fotogalerie a těch použitelných fotek je FAKT málo. Pošlete nám pak výběr TOP fotek navštíveného města přes úschovnu na pionyr@pionyr.cz. Nejlepší fotografové budou odměněni a ostatní uvidí své foto úlovky ve fotogalerii ledových měst.

Okuste krásy matky měst ve středu Evropy.
Jedno z nejkrásnějších měst světa, srdce Evropy. Hlavní město České republiky. Historické centrum Prahy se spletí malebných uliček, náměstí a památek všech architektonických slohů, které si jen dokážete představit. To vše má svou neopakovatelnou atmosféru, kterou by měl zažít naprosto každý.

Brno není jen druhé
Tradičním symbolem Brna je drak, který už po staletí střeží Brno z průchodu Staré radnice. Návštěvníkům Brno nabídne malé, ale krásné historické centrum, kde najdete několik netradičních objektů, jako je brněnský orloj nebo socha Jošta Lucemburského. Kromě toho v Brně najdete dva hrady, přes 40 kostelů, 15 muzeí, šest památek pod zemí a jednu památku UNESCO. Děti určitě uchvátí VIDA! Centrum, hvězdárna, svět motýlů nebo zoologická zahrada.

Plzeň není jen městem piva
Západočeská metropole, která byla v roce 2015 evropským hlavním městem kultury, má historické centrum s barokními a renesančními domy, najdete tu i pár uliček jako vystřižených ze středověku a katedrálu sv. Bartoloměje s vůbec nejvyšší kostelní věží v Čechách. Je tu ale také Plzeňské podzemí, Muzeum loutek, Muzeum strašidel, Techmania science centrum… Plzeň je zkrátka místo pro děti jako stvořené.

Objevte královské město České Budějovice
Historie na každém kroku, regionální gastronomie. To jsou Budějce. Město s více než 750letou tradicí se spoustou impozantních památek a úchvatnou okolní přírodou. Místo, ze kterého si odvezete mnoho nezapomenutelných zážitků.

Do Karviné? Jasne, bo v Karvine je fajně.
Karviná, město, které stojí za to navštívit. Dostanete se k nám vlakem,
autobusem, autem, z okolních obcí i pěšky. Najdete zde nové město i historickou zástavbu, domy i park přímo v centru města. Karviná je kulturním i sportovním městem, místem kvalitního vzdělávání, městem mnoha kultur a národnostních menšin.

Příští rok se ledovým městem stane poprvé také Liberec.
Tímto bychom vás chtěli k nám pozvat a ukázat vám některá zajímavá místa v Liberci.

Velkou chloubou Liberce jsou bílí tygři, kteří jsou k videní v zoologické zahradě.

Kousek nad zoologickou zahradou se nachází jedna z nejstarších botanických zahrad v ČR. Nachází se v ní rozmanitá fauna i flóra.

Po cestě do zoologické a botanické zahrady můžete navštívit severočeské muzeum nebo Oblastní galerii Lázně ve, které mají ve sbírce obrazy od známích nizozemských malířů a dokonce galerii daroval svojí soukromou sbírku Johan von Liebig.

Přesuneme se od kultury k zábavě a ponaučení, čímž bychom vás rádi pozvali do iQLANDIE, kde se zábavnou a interaktivni formou můžete naučit něco nového o fungovaní vesmíru, života a tak vůbec.

Naproti IQ landii se nachazí zábavni centrum Babylon, ve kterém vás čeká aquapark, funpark, bowling, laser game a mnoho dalšího…

Cestou z Babylonu se můžete zastavit na střeše nejvyšší kancelářské budovy Liberce, na kterou vás odveze známý nezastavujicí výtah paternoster, čeká vás úchvatná vyhlídka na Ještěd, okolní pohoří a zbytek Liberce.

Tipy na závěr pro starší děti: výletík formou hry od IQ landie od 12 let s délkou trasy cca 5 km jménem Via Da Vinci a pro mladší pátrání libereckého rytíře Rolanda, délka trasy cca 4 km spíše pro mladší.

Katka Jachymčáková