Už za dva měsíce se koná první ročník pionýrského projektu Ledová města. V minulém čísle Mozaiky jste se dozvěděli, jak se můžete přihlásit, přinesli jsme také informace o zajištění stravování, ubytování, dopravy a spolupráci s institucemi. Představili jsme také některá zapojená města. Dnes vám některé informace upřesníme a zároveň představíme zbytek měst. A pozor, máme pro vás i dvě novinky!
Přihlašování
Na webových stránkách ledovamesta.cz je už spuštěno přihlašování, které poběží až do začátku samotné akce. Nepřehlédněte dvě důležité informace! Pokud chcete pro děti získat placku Ledového města, je nutné se s vaší organizovanou skupinou přihlásit do 31. prosince. Pozor také na nutnost objednání některých služeb dopředu pomocí dalšího formuláře. Příkladem je objednání dopravy po Praze, k čemuž potřebujete kód z Ledové karty, který získáte po přihlášení na celou akci.
Ledová karta
Každá ledová karta má svůj jedinečný identifikační kód. Asi si říkáte, k čemu je. No, musíme se přiznat, že ze začátku tam byl jen pro okrasu, ale od nynějška bude sloužit například při objednávání jízdného v Praze či ubytování v Karviné. Bude potřeba také pro objednání prohlídky do institucí, kde je nutné si prohlídku zarezervovat předem.
Pokud se vám ledová karta ztratí někde v e-mailu, neváhejte a pište na info@ledovamesta.cz a váš problém vyřešíme.
Spolupracující instituce
Máte tip na instituci, o níž víte, že je zajímavá, a kterou byste chtěli zahrnout do Ledových měst? Neváhejte a pište na
info@ledovamesta.cz a my tuto instituci oslovíme a uděláme vše pro to, aby se v nabídce Ledových měst objevila.
Ledová města na facebooku
Všimli jste si, že má každé Ledové město na FB vytvořenou vlastní událost? Najdete tu vždy různé zajímavosti
i důležité informace, tak se nezapomeňte přidat. Neváhejte
a zvěte i své kamarády, rodinu nebo kohokoliv, koho by událost mohla zaujmout.
Přinášíme vám novinku!
Jen nám ctí, že vám můžeme představit jednoho z hlavních partnerů Ledových měst – Skryté příběhy.
Díky venkovní hře Skryté příběhy poznáte nejen zajímavá místa, ale navíc můžete cestovat v čase a proměnit každý výlet v neobyčejné dobrodružství. Společně se Skrytými příběhy pro vás připravujeme soutěž, která vás bude provázet celými Ledovými městy. Podrobnosti o ní přineseme v příštím vydání Mozaiky. Věříme, že se těšíte minimálně tak jako my!
A nyní si pojďme představit druhou polovinu Ledových měst.
Jsou mezi nimi i dvě tzv. trojměstí (jihočeské a západočeské)
České Budějovice – Objevte královské město
Historie na každém kroku, regionální gastronomie. To jsou Budějce. Město s více než 750letou tradicí se spoustou impozantních památek a úchvatnou okolní přírodou. Místo, ze kterého si odvezete mnoho nezapomenutelných zážitků.
Tábor – Poznejte město s husitskou historií
Vydejte se probádat Tábor z výšky i z hlubin podzemí, porozumět mu skrze jeho historii a zároveň si naplno užít jeho moderní stránku. Pojďte se toulat labyrintem uliček, objevovat malebná zákoutí kontrastující se syrovostí hradeb – připomínkou husitské minulosti města. Dovolte nám seznámit vás s Táborem, s jeho památkami, přírodními krásami.
Jindřichův Hradec – Poznejte krásy malebného městečka na jihu Čech.
Historie Jindřichova Hradce se začala psát v 10. století a velké slávy město dosáhlo v 17. století. V 18. století, přesněji v roce 1773 zničil obrovský požár značnou část předměstských domů a také velkou část zámku. Další mohutný požár zachvátil město v roce 1801 při výročním trhu. Ačkoliv se město z požárů rychle uzdravilo, znamenalo pro něj nenapojení parostrojní železnice z Prahy do Vídně velkou ztrátu v obchodním i kulturním významu. Ale nebojte, i tak je čím se chlubit.
Plzeň – Plzeň není jenom pivo
Evropské hlavní město kultury pro rok 2015 má historické centrum s barokními a renesančními domy, najdete tu i uličky jako vystřižené ze středověku a katedrálu sv. Bartoloměje s vůbec nejvyšší kostelní věží v Čechách. Od roku 1842 se tu vaří skvělé pivo Pilsner Urquell, které Plzeň proslavilo po celém světě. Najdete tu ale i science centrum Techmania nebo zoologickou zahradu, která chová nejvíce druhů zvířat v ČR.
Klatovy – Poznejte město v šumavském podhůří
Klatovy leží v šumavském podhůří poblíž jihozápadní hranice s Německem, 40 km jižně od Plzně při mezinárodní silnici E53. Bývalé královské město je moderním městem s bohatou historickou tradicí. Počtem obyvatel jsou Klatovy po Plzni druhým největším městem Plzeňského kraje.
Rokycansko – Poznejte jak v lidové písničce Takhle v Rokycanech nejen po lehoučku tancujou
Jaká místa si v Rokycanech zaslouží vaši pozornost? Nejsou to jen zbytky hradeb, nádherné náměstí s řadou městských domů, mariánským sloupem, barokním děkanstvím, okázalou radnicí a kostelem Panny Marie Sněžné, ale také muzeum vojenské techniky nebo unikátní vodní hamr v nedalekém Dobřívě.
Chomutov – Chomutov není jen průmyslové město
Při pohledu do krajiny zbrázděné povrchovými uhelnými doly si možná Chomutov představíte jako typické průmyslové město, ale skutečnost vás mile překvapí. Má pěkné historické centrum se zámkem a muzeem, oblíbeným cílem výletů je také zoopark a Kamencové jezero, jediné svého druhu na světě.
Žďár nad Sázavou – Město s nejen historickou památkou UNESCO
Ačkoli má Žďár nad Sázavou historické centrum s radnicí, morovým sloupem a barokně upravenou tvrzí s muzeem, větší pozornost přitahuje severní okraj města se zámkem a poutním kostelem na Zelené hoře. Vrcholné dílo architekta Jana Blažeje Santiniho bylo v roce 1994 právem zapsáno mezi památky UNESCO.
Jablonec nad Nisou – Poznejte město s čistým horským vzduchem a rozhlednami
Ať už vyrazíte do Jablonce nad Nisou za sportem, kulturou nebo sklem a bižuterií, pokaždé si můžete být jisti, že zažijete mimořádné chvíle, které vám dovolí zapomenout na starosti všedního života. Čistý horský vzduch a rozhledy do dálky vám při tom budou dělat nerozlučného a spolehlivého průvodce.