Mezinárodní den dětské knihy
Duben nabízí řadu mezinárodních a světových dnů, které mohou býr námětem na zajímavé povídání při online schůzkách i propracovanější aktivity. Hned 2. dubna, zároveň se Světovým dnem zvýšení povědomí o autismu, si můžete připomenout Mezinárodní den dětské knihy. Pokud hledáte inspiraci, jak s ním naložit, nakoukněte do minulé Mozaiky, kde jsme psali o čtenářské výzvě Pionýrské skupiny Jitřenka Kdyně.
Počátky autorských práv
V poslední době, kdy většina z nás tráví víc času online, se běžně setkáváme s obsahem chráněným autorskými právy. Proto jistě není na škodu si i s dětmi (přiměřeně jejich věku) o tomto tématu popovídat (psali jsme o něm několikrát i v Mozaice). Právě teď se to hodí i proto, že v dubnu si připomínáme výročí vzniku prvního plnohodnotného autorského zákona. Byl jím „zákon královny Anny“, který platil v Anglii od dubna roku 1710.
První československé volby
Poslední dobou jsou skoro každý rok nějaké volby – letos to nebude jinak. To svádí k tomu vnímat je jako samozřejmost nebo dokonce poněkud otravnou „povinnost“ – spíše než právo, kterého je nutné si vážit. A co děti? Vědí, kdy a jaké volby se konají, nebo proč jsou důležité? Odpověď se bude jistě lišit podle věku, těm starším by ale možná stálo za to připomenout, že v dubnu je výročí prvních československých voleb (rok 1920, 18. 4. Poslanecká sněmovna, 25. 4. Senát).