Inspirace z kalendáře: březen 2021

Narozeniny T. G. Masaryka

7. března by měl narozeniny Tomáš Garrigue Masaryk (*1850). Že byl prvním prezidentem Československa, to o něm jistě vědí alespoň starší děti, možná si i vybaví jeho portrét, ale T. G. M. byl zajímavou osobností i kdyby se nikdy hlavou státu nestal. Zkuste si o něm s dětmi říct trochu víc a třeba se dostanete i k dalším osobnostem, které máme spojené s „nálepkou“, za níž se ale skrývá mnohem víc.

Příležitost pro divadlo i poezii

I březen nabízí řadu světových a mezinárodních dnů, příhodně shluknuté jsou ale tři, které „myslí“ na kulturu – a hlavně na tu pro děti. 20. březen je Světový den divadla pro děti a mládež, 21. březen je pak zároveň Světovým dnem poezie a Mezinárodním dnem loutkového divadla (zde se hodí využít námětu z pracovních listů z prosincové Mozaiky). Kdo ví, možná se od „tvořivého hraní“ dostanete až k zapojení do Pionýrského Sedmikvítku. 🙂

Otevření Karlštejna

Před více než 660 lety (27. března 1357) byl slavnostně otevřen jeden z nejznámějších českých hradů – Karlštejn. Těžko říct, zda bude březen přát výletům. Ale i při online schůzkách si můžete s dětmi popovídat o historických památkách ve svém okolí, nechat je rozpovídat o tom, které už navštívily a co je tam zaujalo, nebo které a proč chtějí vidět. Dříve nebo později určitě bude možné sbalit baťůžky a nasbíranou inspiraci proměnit ve skutečné výpravy.