ČRDM jako příležitost k poznávání

Znáte ČRDM neboli Českou radu dětí a mládeže? Že pouze zběžně? Je to organizace, která často jedná s institucemi (včetně Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR) jménem dětských spolků. Ale ČRDM také dává mladým lidem příležitosti. Jednu podobnou zkušenost pro Mozaiku popsala pionýrka Kristýna Jiráčková.

Jmenuji se Týna a už od svých šesti let jsem vyrůstala v oddílu Poutníci, který je součástí PS Za Vodou v Jaroměři. Během studia České zemědělské univerzity v Praze jsem členkou 68. PS Lvíčata, kde dělám zástupkyni vedoucího oddílu Ninjalvové. Už je to několik měsíců, kdy jsem díky ČRDM navštívila Izrael. Jednalo se o výměnu zkušeností zástupců organizací dětí a mládeže ČR a Izraele, kdy jsme říjnový týden strávili v Praze a okolí a listopadový v Izraeli. A stále je to pro mě úžasný zážitek.

Během sedmidenního pobytu v ČR jsme navštívili historické centrum Prahy nebo hrad Karlštejn. Izraelcům byl také představen Skautský institut na Staroměstském náměstí v Praze, jurta asociace TOM v Brandýse nad Labem, branická YMCA a v neposlední řadě také klubovna 68. PS Lvíčata, která se nachází v Kobylisích. Děti našim izraelským přátelům připravily schůzku, na níž jsme jim představili spolek Pionýr a oddíl Ninjalvů, jehož schůzky se účastnili. Vydali jsme se i ven, kde hosté měli za úkol na čas sestrojit houpačku. Poté jsme si zahráli hru s nebo bez, kdy jsme si mezi sebou předávali tužku a museli přijít na systém, co znamená podat někomu tužku s či bez. Nakonec jsme si zahráli na schovávanou. Troufám si říct, že jsme si všichni schůzku užili.

Za měsíc nás čekal let do Izraele. Celý týden jsme měli pestrý program. Začali jsme návštěvou historického centra Jeruzaléma, kterému dominuje Zeď nářků. Za zmínku stojí i Jad Vašem, který se věnuje obětem holocaustu. Dále jsme si prohlédli Tel Aviv, kde jsme většinu času bydleli, Haifu nebo i Mrtvé moře. Hlavní náplní programu bylo však představení tamějších organizací věnujících se mladým lidem před povinnou vojenskou službou a diskuse ohledně otázek, jak si udržet mladé členy, kteří by převzali oddíly po svých předchůdcích. Celý týden jsme si náramně užili a nabyli cenných vědomostí, takže všem vřele doporučuji být tohoto dobrodružství součástí, bylo to moc prima.

V neposlední řadě bych chtěla poděkovat organizátorům, jak z České republiky, tak Izraele. Rýmě z PS Za Vodou v Jaroměři, bez které bych o přihlášce nevěděla a všem členům středeční schůzky v Kobylisích.

Kristýna Jiráčková