Lipná nabízí klid uprostřed vesnice

V Lipné u Potštátu na rozhraní Olomouckého a Moravskoslezského kraje je bývalá škola, která dnes slouží jako táborová základna. Využívá ji především Pionýrská skupina J. A. Komenského, která sem jezdí už déle než 30 let. Co všechno nabízí a jaké mají plány, popsal vedoucí skupiny Josef Matoušek.

Kde přesně leží vaše základna a jak bys ji popsal?

Táborová základna se nachází v blízkosti vojenského újezdu Libavá u města Potštát v Olomouckém kraji. Jde o budovu staré školy a k tomu je ještě tábořiště, kde jsou v létě postavené stany s podsadou. V přízemí je kuchyně a dvě společenské místnosti, jednu využíváme jako jídelnu. V prvním patře se nachází sedm pokojů s celkovou kapacitou cca čtyřicet míst. Venkovní prostory nabízejí hřiště se sítí a plac, na kterém přes letní prázdniny stojí tábor.

Jak dlouho je ve vašem vlastnictví?

Máme ji od roku 1989 a stejně tak dlouho sem naše skupina jezdí. Od roku 2018 tu máme vodovodní řad. V budově je elektřina, sociálky, sprchy a plně vybavená kuchyň.

Čím konkrétně tě základna okouzlila?

Je tam úžasný klid i díky tomu, že tam není signál.

Co je její největší předností a největší nevýhodou?

Ačkoli je ve vsi – vždyť je to bývalá škola – není úplně na ráně. Kdo základnu nezná, snadno ji přehlédne.

Jaké je její obsazení?

Máme naštěstí rezervační systém úplně plný. Jsou obsazené všechny prázdniny a také všechna volna během roku. Je to i díky tomu, že je možné základnu využívat celoročně.

Máte v plánu nějaké zásadní investice apod.?

Potřebovali bychom vyřešit topení. Místnosti nahoře vytápíme elektřinou, což znamená drahý provoz. Chtěli bychom kotel, radiátory – to je náš plán do budoucna, ale je to otázka několika set tisíc, které opravdu nemáme. V naší největší místnosti topíme kachlovými kamny, ale to nestačí. Potřebujeme něco, aby byla budova v zimě temperovaná. Takže chceme pořídit klimatizaci s topením, která to zvládne. Ale kamen se zbavovat nebudeme, sami jsme si je stavěli.

Na co byste sem pozvali jiné skupiny?

V okolí je bývalý vojenský prostor, což znamená jediné – netknutou přírodu a už zmíněný klid. Když jsme sem začali jezdit, do některých míst v okolí se kvůli vojenskému prostoru nesmělo, mohly tam být miny. Ale vojenský újezd se zmenšil, prostor byl vyčištěn, takže můžeme bez obav všude.

Ptala se Mirka