Co víte o Českém Švýcarsku?

Věděli jste, že v České republice je více než 2300 naučných stezek a neustále přibývají další? Je to tak! Když se podíváte do mapy, jistě zjistíte, že některá je i ve vašem nejbližším okolí. V příštích číslech Mozaiky si některé zajímavé naučné stezky přiblížíme a třeba vás inspirujeme k výletu nebo výpravě.

Dneska se podíváme na stezky, které procházejí Národním parkem České Švýcarsko. Proč právě na ně? Kvůli rozsáhlému požáru se na oblast unikátních pískovcových útvarů v Ústeckém kraji upínala pozornost médií i veřejnosti, ale příroda i turistický ruch dostaly velkou ránu. Zatímco příroda se obnoví sama, turistice můžeme pomoci i my. Proto se pojďme podívat, jaké zajímavosti zdejší naučné stezky přinášejí.

Českým Švýcarskem prochází min. 15 naučných stezek, z nichž je patrně nejnavštěvovanější 19 km dlouhá trasa Okolím Hřenska, která nabízí to nejlepší a nejznámější z národního parku, mj. Pravčickou bránu a zahrnuje také plavbu na lodičkách úzkými soutěskami říčky Kamenice. Patří k těm náročným a vznikla už v roce 1975.

O čtyřicet let mladší a velmi lehké jsou dvě Rysí stezky u osady Mezní Louka. Každá sice měří jen několik set metrů, ale zato nabízí herní a interaktivní prvky pro děti.

Zajímavá je také osmikilometrová naučná stezka Jetřichovické skály, která prochází rozsáhlým skalním městem v okolí Jetřichovic. Vznikla téměř před čtyřiceti lety a k vidění tu je například Mariina vyhlídka (na snímku) nebo Rudolfův kámen.

Mirka