Staň se dobrovolníkem v Latě a buď parťákem mladšímu kamarádovi

Ve dvou se to lépe táhne je nejen známá pravda, ale také název mentoringového programu pro mladé a dospívající v organizaci Lata. Dobrovolní mentoři jsou parťáky mladším kamarádům, kteří mají životní cestu trochu klikatější. Pomáhají jim lépe poznat jejich schopnosti a rozvíjet potenciál. Díky tomuto vztahu se naši klienti přirozenou cestou učí a zažívají pocit úspěchu.

Program Ve dvou se to lépe táhne je pro mladé lidi ve věku od 12 do 26 let. Propojujeme zde teenagery a mladé dospělé s o něco starším mentorem/dobrovolníkem, který je našemu klientovi oporou a průvodcem v hezkých i náročných chvílích. Dvojice se pravidelně vídá zpravidla dvakrát až třikrát do měsíce. Společně podnikají běžné aktivity od procházek přes kulturu až po sport. Objevují přitom nejrůznější výzvy, které posilují komunikační či organizační dovednosti klienta.

Dobrovolník jako expert na kamarádský vztah

Role dobrovolníka je pro nás klíčová a každého na ni důkladně připravíme. V rámci víkendového výcviku naučíme zájemce, jak zvládat náročné situace, s nimiž se mohou setkat. Není se čeho bát. Většina z nás má za sebou dobrovolnickou zkušenost v Latě a dobře víme, co dobrovolníka čeká. Za 28 let zkušeností víme, co děláme, a umíme dobrovolníky vést a podpořit.

Co říkají o své zkušenosti v Latě bývalí dobrovolníci

„Když se zamyslím nad tím, co přináší dobrovolnictví člověku do života, vybaví se mi toho spousta. Myslím, že tím největším přínosem je získání širšího pohledu na lidský život jako takový. Člověk pozná a uvědomí si, jak může být život rozmanitý, někdy dobrý, někdy zlý, někdy absurdní, a že je třeba si na tomto světě pomáhat a spolupracovat. Dobrovolnická zkušenost mi přinesla do života spoustu skvělých lidí, zážitků a zkušeností, které pro mě mají uplatnění v každé životní situaci. Naučil jsem se lépe vnímat své okolí a prací s klientem jsem se také postupně dozvídal spoustu věcí o sobě samém. A co je ta největší odměna? Vidět výsledky své činnosti a uvědomění si, že to má smysl,“ říká dobrovolník Petr.

Jak se přihlásit

Chtěli byste se stát dobrovolníkem v Latě? Stačí vyplnit jednoduchý online formulář na webu https://bit.ly/2YtKKDz  a my se vám následně ozveme.

Pokud byste se chtěli o dobrovolnictví v Latě dozvědět víc, doporučujeme navštívit naše stránky https://www.lata.cz/dobrovolnici/informace/.

Nejbližší výcviky nových dobrovolníků se budou konat v září a v říjnu.

Těšíme se na vás!
Laťáci

Jak to vidí dobrovolnice Monika, mentorka Hanky

Byla jsem v Latě mentorkou více než dva roky. Po celou tu dobu jsem doprovázela jednu mladou slečnu na její cestě dospíváním. I když její cesta vedla přes pobyt v Bohnicích, středisko výchovné péče a rozhodování, zda být, či nebýt v sedmnácti letech matkou, dokázaly jsme vedle vážných témat zažívat na našich schůzkách i spousty legrace. Výsledkem toho všeho byl vztah založený na důvěře. Ona věděla, že mi nemusí lhát, že mi může říct cokoli, protože nepřijde žádný trest, jen společné zamyšlení se nad tím, co se stalo. Náš laťácký mentorský vztah už byl oficiálně ukončen, ale obě víme, že na vztahu mezi námi se nic nezměnilo. Rozhodla se pokračovat dál sama a já vím, že to zvládne… Věřím jí.  S dobrovolnickým mentoringem jsem začala hlavně kvůli praxi do školy. Dnes můžu říct, že mi to dalo mnohem víc, než jsem čekala. Díky kvalitnímu vedení a supervizi poznávám samu sebe a můžu na sobě pracovat. Pořád se posouvám někam dál. Cítím, že dělám něco, co má prostě smysl.