Boží tábor. Když takto děti označují váš tábor, jste určitě šťastní. Pro Petru Ševčíkovou a kolektiv PS Jedovnice má toto sousloví i další krásný význam. Je to totiž název celotáborové hry, s níž letos zvítězili v Soutěži etapových her. „Na YouTube máme z tábora krátké video „Boží tábor pionýrů 2019 JIK“, které čtenářům naši hru ještě víc přiblíží,“ říká Petra.
Můžeš čtenářům představit vaši hru?
Boží tábor je inspirovaný Starými řeckými bájemi a pověstmi. Povídka, ze které vychází hlavní myšlenka hry, nese název Potopa. Bůh Zeus seslal potopu na lidi, ale 40 dětí katastrofu záhadným způsobem přežilo. Když se to Zeus dozvídá, chce seslat potopu znovu, ale ostatní bohové se za děti přimluví, a tak hráči dostanou druhou šanci, aby dokázali nápravu lidstva. Bohové, protože se přimluvili a hrozí jim v případě neúspěchu smrtelníků také trest, dětem dávají během týdne jednotlivé výzvy a úkoly, které hráči plní.
Jak nápad vznikl?
Začátkem roku se s vedoucími scházíme v klubovně a každý předloží nápad na celotáborovou hru. Tehdy se do užšího výběru dostal nápad s bohy a Sherlock Holmes. Rozsekla to vedoucí Mrož, která se u návrh „bohové“ zasnila a barvitě nám popsala, jak bude super, když budeme chodit celý týden v tunikách a jak to děti vtáhne do děje. Následující hlasování pak bylo jednoznačné. A uznejte sami, kdo může říct, že tábor byl doslova „boží“? 😊
Čím je vaše hra zajímavá? Proč by měl někdo další vaši hru vyzkoušet?
Na hře bych určitě vyzdvihla budování vesniček, které je součástí hodnocení. Děti za hry dostávaly „boží peníze“. Za ně nakupovaly materiály nebo hotové stavby (na začátku týdne dostaly týmy od Dia holou pláň, na kterou budovaly svoji vesničku, aby dokázaly Diovi, jak moc si ho váží). Už v minulosti se nám potvrdilo, že takové tvoření děti baví. Rukodělky nebaví všechny a zde se mohl zapojit pouze ten, kdo chtěl, ale v průběhu se stejně zapojili všichni. Na konci týdne jsme byli překvapeni, co všechno týmy do svých vesniček vymyslely. Někteří měli dokonce vybudovanou kanalizaci. Dál, co mě na hře hodně bavilo, byl každý den v duchu jiného boha, a tím pádem tak trochu jiné téma.
Jak jste se na hru připravovali?
Po výběru tématu měl každý za úkol najít doma hry nebo inspirace… V únoru jsme se sešli všichni s nápady, jak by mohla hra vypadat a jaký bude její hlavní cíl. Na této schůzce jsme si i rozdělili, kdo bude na táboře mít jakou funkci. Hlavní programová vedoucí Natálka dostala za úkol posbírat všechny nápady a dát dohromady kostru týdne. Následně rozdala jednotlivé úkoly vedoucím. Ti vymýšleli hry od začátku až po přípravu rekvizit v klubovně před táborem. Programačka vše kontrolovala a průběžně jsme se scházely (jen my dvě) a jednotlivé etapy konzultovaly, aby zapadly do kontextu.
Jak vše probíhalo na táboře?
Na táboře vše řídila programová vedoucí, která měla po ruce vedoucí, co vymýšleli jednotlivé hry, lidi, co je připravovali, nebo mě jako hlavní vedoucí. Každý večer jsme se scházeli na poradě, kde jsme řešili program na další den a případně doladili/upravili detaily. Ze začátku jsme měli volnější tempo a dost her jsme nestíhali, což byla škoda, ale potom jsme najeli na ty správné koleje.
Jak na motivaci reagovaly děti? Dokázaly se s tématem ztotožnit?
Můžu říct, že děti hra bavila. Jelikož měla Natka perfektně zpracované motivace her, děti věděly, proč danou hru hrají a co se po nich chce. To si myslím, že je hodně důležité. Musím programovou vedoucí pochválit, že umí hry dobře vysvětlit. Večer jsme navíc dětem jako zpestření pouštěli do repráku na uspání vždy pár povídek, které byly v programu následující den.
Je něco, co bys teď s odstupem času změnila?
Přemýšlím. Možná jen, aby ten, kdo se podílí na programu, vymýšlel jeden den vcelku a ne jednotlivé hry z více dnů. Tímto jsem programačce zbytečně přidělala práci.
Jaké téma plánujete na letošní rok?
Jelikož si článek budou číst i naše děti a téma tábora je tajné, nemůžu název prozradit. Jezdí nám teď spíš starší děti, tak jsme hned věděli, že téma bude dobrodružné. Proto se inspirujeme jednou soutěžní hrou z předešlých let, která na nás udělala velký dojem. 😊
Co bys vzkázala potenciálním soutěžícím?
Pokud máte nějakou etapovou hru, která se vám povedla, určitě se do soutěže taky zapojte! Zpracování sice chvilku trvá, ale můžete inspirovat a pomoci dalším vedoucím. Když na hrách pracujeme takový čas a dáváme do nich tolik energie, je škoda, aby zůstaly zapomenuté někde v šuplíku. Já osobně ráda hledám inspiraci v již zrealizovaných hrách.
Ptala se Mirka
Co říká na úspěch celotáborové hry vedoucí PS Jedovnice Pavlína Spajdík Héčová?
Jsem velmi pyšná na to, že jsme vyhráli, protože si na celotáborovce dáváme každý rok záležet a myslím si, že u dětí mají úspěch. Ladíme vše do posledních detailů a snažíme se, abychom děti do hry naprosto vtáhli a ony s námi hrály společně celý týden jedno velké divadlo.
Před Peťou klobouk dolů, že se jí chtělo celotáborovku z pracovní verze předělat do ukázkové podoby, a věnovat tak svůj čas ve prospěch naší skupiny. Peťa ale svůj čas ve prospěch nás všech obětuje často, protože Pionýr je u ní na prvním místě – někdy i na úkor školy a rodiny… 🙂 Jsme moc rádi že ji mezi sebou máme nejen jako oddíláka, ale i jako kamarádku.