Bezmasé recepty nejen na tábory

Letní tábory se blíží a s nimi i příprava jídelníčků. Pokud hledáš inspiraci na táborové recepty bez masa, můžeš se inspirovat v této tabulce https://1url.cz/@bezmasa. Vznikla sběrem receptů v různých dětských organizacích a z tohoto dotazníku a dalších receptů vnikne již v brzké době kuchařka, která bude volně dostupná všem. A proč bez masa? Masových receptů lze všude najít hodně, často ale chybí nápady na dobrá jídla bez masa. A proč aspoň občas vařit i bez masa?

➕ nemusíš shánět ledničku, kde by maso bylo uchováno
➕ ušetříš (luštěniny, které většinou nahrazují živočišnou bílkovinu, jsou levnější)
➕ pomůžeš přírodě (při chovu zvířat a zpracování masa se spotřebovává velké množství vody, ropy a dochází k likvidaci významných biotopů při pěstování krmiv pro zvířata)
➕ vyzkoušíš si nové a často jednoduché recepty

Pokud máš recept, který je mňamkový a bez masa, klidě svůj recept do tabulky ještě přidej 😉 https://1url.cz/@bezmasa-pridat

Recept na úžasnou červenou čočku

500 g červená čočka
500 g mrkev
300 g cibule
40 g kari
40 g kurkuma
30 g česnek
Olej
Sůl
Vejce – podle počtu strávníků
Chléb – příloha, podle počtu strávníků

Osmažíme cibuli dozlatova, přidáme najemno nastrouhanou mrkev tak, aby se trochu opekla a pustila barvu. Následně přidáme kurkumu, kari a česnek a vše ještě mírně osmažíme. Přidáme červenou čočku a vodu. Vše vaříme, až do úplného zkašovatění čočky i mrkve. Solíme podle chuti. V průběhu vaření je nutné přidávat vodu, aby měla čočka pořád co vsakovat. Na závěr přebytečnou vodu necháme vyvařit.
Podáváme s vařeným vejcem a chlebem.

Kuchaře najdete i mezi E-odborkami

Jaro je za okny a to je ideální čas vyrazit ven. Pokud nechceš vyrazit jen se kochat, můžeš vycházku spojit s plněním pionýrských odborek. Přímo k tomu vyzývá odborka Ochránce přírody, v níž najdete jak úkoly venku, tak aktivity doma. Díky odborce Fotograf se pak můžete podívat na probouzející se přírodu pomocí hledáčku fotoaparátu. Téma jarní přírody se prolíná i do odborky Výtvarník a Kuchař. Všechny potřebné informace najdeš na stránce pionyr.cz/eodborky.
E-odborky jsou cílené jako samostatné úkoly pro děti a komunikace je vedená přes Google Classroom. Každé téma má na starosti dobrovolník, který dětem zodpoví dotazy a pomůže v nejasnostech. Pro oddílové vedoucí je tak jedinou prací nalákat děti k jejich plnění. Tak hurá do toho. 🌻

Pavla „Paša“ Pokorná