Podzim přechází v zimu a přináší zase jiné krásy. Zima je neodmyslitelně spjata s Vánoci, s adventem celou řadou tradic. Kromě toho při troše štěstí přichází sníh
a venkovní radovánky. Pojďte se s Babi, dědo pustit do zimní sezony, a to opět ve dvou pohledech – v tom pionýrském (oddílovém) nebo v tom osobním s babičkou nebo dědou (a klidně půjčenými). Vaše příspěky posílejte do 5. 1. 2021 na adresu babidedo@pionyr.cz
BABI, DĚDA
Cukroví
Nechte si od babičky vyprávět, jak to bylo s cukrovím, když byla malá. Pomáhala s jeho pečením? Kolik druhů se doma připravovalo? A kdo pekl nejvíce? Maminka nebo babička? A hlavně, který druh cukroví měla babička jako malá nejraději? Zkuste ho společně připravit
a nezapomeňte výsledek vyfotit a přidat i recept.
Pletení šály
Poproste babičku, aby vás naučila plést. Určitě to umí a ráda vám ukáže, jak na to. Může vám u toho i povyprávět, jak jako malá pletla a třeba i to, jak ji to učila její babička nebo maminka. Vyberte si barvy a zkuste uplést šálu. K zimě patří i dárky, takže šálu pak můžete darovat – a komu jinému než babičce? A když vám pletení půjde dobře a bude vás bavit, můžete se pustit i do kulíška. Nezapomeňte se u pletení s babičkou vyfotit.
Zimní aktivita
Popovídejte si s babičkou nebo dědou a vyslechněte si jejich vyprávění, jaké zimní radovánky si v dětství užívali. Jak trávili čas s kamarády? Zkuste o jejich zimních radostech nakreslit obrázek a kdo ví, třeba vám s ním děda nebo babička pomůžou. Možná zjistíte, že jsou jejich zimní aktivity dost podobné jako vaše. A když to vyjde, zkuste se do některých pustit společně – třeba společně postavte sněhuláka.
Adventní svícen
Požádejte babičku nebo dědu, aby zavzpomínali na svá dětská léta, aby si vybavili, jakou výzdobu měli doma během adventu. Ať vám popíšou, jak vypadal jejich adventní svícen. Zkuste sehnat stejné materiály a společně s babičkou nebo dědou vyrobte podobný svícen. Nezapomeňte nám ho vyfotit.
Zimní zážitek
Povídejte si s babičkou nebo dědou a zjistěte, jaký nezapomenutelný zimní zážitek mají uložený ve vzpomínkách. Který je ten nej? Projděte stará alba, babi děda vám u toho budou povídat o jaký zážitek šlo a pak fotku vyfoťte, naskenujte a s krátkým popisem, o co šlo, pošlete.
ODDÍL
Kuchařka cukroví
Dejte hlavy, a hlavně recepty dohromady a zkuste vyrobit kuchařku top receptů vánočního cukroví. Každý připraví to své a přinese ho na plánovanou schůzku, pak se společně můžete pustit do degustace. Jako zpestření můžete pozvat i starší vedoucí ze skupiny, kteří mohou povyprávět, jak to bylo s cukrovím v jejich dětských letech, jaké bylo a je jejich nejmilejší druh.
Poslední schůzka v roce
Poproste vedoucího, ať zavzpomíná na to, jak vypadala poslední schůzka v roce, když byl malý. Co se mu nejvíce líbilo, co ho bavilo, zda byla spojena s nějakým rituálem, v čem byla schůzka jiná a na co rád vzpomíná. Kdo ví, třeba se vám společně podaří některé jeho vzpomínky oživit a zrealizovat něco podobně. Možná se vám podaří i díky tomu založit novou oddílovou tradici. Nezapomeňte nám vše vyfotit a poslat.
Zimní aktivita
Poproste vedoucího či někoho zkušenějšího ze skupiny (třeba hospodáře), ať vám poví, které zimní aktivity měl nejraději, když byl malý. Ať vám danou hru nebo aktivitu vysvětlí a pomůže vám ji připravit. Společně se do ní pak pusťte. Nezapomeňte nám ji natočit, ať víme, jak jste se u ní bavili.
Adventní výzdoba
Oslovte zkušeného vedoucího, tedy takového, který zažil Vánoce před rokem 1970 (nebo si zkrátka přiveďte nějakého seniora – dědu, babi, strejdu apod.), a poproste ho, ať se s vámi pustí do takové adventní výzdoby, jakou pamatuje ze svého dětství nebo z vyprávění svých rodičů. Ať už se pustíte do obyčejného svícnu, adventního věnce nebo třeba dekorace na dveře, myslete na to, že zdobíme zejména přírodními materiály. Nezapomeňte nám výrobu zaznamenat na fotografiích.
Vendy