Podzimní pionýrské radovánky

Orlovice v Říši divů

Po nucené dvouleté pauze se v Orlovicích o podzimních prázdninách konal tradiční podzimní tábor, kterého se účastnila třicítka dětí. U slavnostního pikniku se děti dozvěděly, že se nacházejí v Říši divů a musí Alence pomoci skolit draka Tlachapouda, aby mohl nadejít slavnostní den Nádherňajs. Děti se rozdělily do týmů a začaly plnit první úkoly, například procházení šachovnicí nebo prolézání sítí. Poté na ně čekala večeře a také promítání filmu. Následující den se děti probudily do Bílého království, ve kterém připravovaly lektvar na zmenšení Alenky do normální velikosti a absolvovaly cestu pro Vorpálový meč. Večer bylo opět promítání. Další den se utkali s Tlachapoudem a po náročném skolení už na ně čekal Nádherňajs v podobě diskotéky a tanec týmových Futrováků.

Denis Gruber, 14 let, PS Safír Kdyně

Vršovický koláč 2021

16. října se konal na Kubánském náměstí v Praze 10 už 25. ročník akce Vršovický koláč. Když jsme kdysi na přání starostky připravovali první ročník k oslavám povýšení Vršovic na město, ani nás nenapadlo, že se akce takhle rozroste a zdomácní tu. V průběhu let s námi spolupracovaly různé oddíly, spolky a další neziskovky z Prahy 10. Co je vlastně Vršovický koláč? Jedná se o den plný her a soutěží na různá témata, letos byl ústřední motiv Asterix a Obelix a putování starověkem. Nejvíc se dětem líbilo malování kamínků u Kleopatry nebo gladiátorské zápasy. Velký dík patří 73. PS Krakeni, která nám každoročně pomáhá s programem, dále PS Vampoš a ZŠ Jakutská. Kromě soutěžních disciplín se děti mohly zapojit do tvořivých dílen nebo si poslechnout hudební vystoupení na pódiu. Vyvrcholením bylo losování o vršovické koláče, které chutnají jedna báseň. Koláči přejeme mnoho dalších úspěšných ročníků, stejně jako hlavnímu organizátorovi Tondovi za elán a chuť do práce.

Lucie Ungerová, Pionýrské centrum Praha 10 a PS Beta

Drakiáda pod Škarmanem

V půlce října proběhla tradiční drakiáda, které přilákala rodiny s dětmi hlavně díky krásnému počasí.  Na rozdíl od sluníčka se ale vítr příliš nesnažil, takže drakiáda byla spíše přehlídkou pobíhajících rodičů a fandících dětí. Některým se skutečně podařilo dostat svého draka do vzduchu, ale i když byl ve velké výšce, nikdy se tam dlouho neudržel. O co obtížnější ale bylo létat v téměř dokonalém bezvětří, o to příjemnější bylo následné posezení u ohníčku, kde bylo možné si opéct buřta nebo brambor v popelu. Děti si navíc vysloužily lízátko, pití a létající talíř, se kterými si ještě užily spoustu legrace. Pro nejmenší byl zas na místě připravený automatický bublinkovač, takže si každý přišel na své. Fotky ze země i ze vzduchu najdete na našem facebooku nebo na webu safir.pionyr.cz.

Pavla Hrubá, PS Safír Kdyně