Babi dědo… otevírá možnosti pro děti a jejich prarodiče

Vzpomínka na 80. léta už je za námi a sešly se nám moc hezké splněné úkoly. Podívejme se společně na některé z nich.

A co nyní? Můžeme se pustit do dalšího období – Babi, dědo směřuje do 70. let

V polovině sedmdesátých let se stává naším prezidentem Gustáv Husák. 27. října 1975 byl v Mostě při záchranných pracích po kolejích přesunut kostel Nanebevzetí Panny Marie o 841 metrů. O rok později je založena Charta 77, která se hlásí k respektování lidských práv a základních svobod. 1. ledna 1973 Československá pošta zavedla PSČ. A také jsme se zapsali do dějin kosmonautiky – Vladimír Remek strávil v březnu 1978 týden na kosmické lodi Sojuz 28. To a mnohem více jsou sedmdesátá léta, pojďme do nich společně nahlédnout prostřednictvím nových úkolů.

Časový úkol – Velikonoce

Na jaře přišly Velikonoce. Obdobně jako v dnešní době se sešla rodina, držely se velikonoční zvyky (pečení beránků, malování vajíček a pletení pomlázek), ve městech, ale více na vsích zněly velikonoční říkanky.

Umíte zdobit velikonoční kraslice? Uplést pomlázku? Zapískali jste už někdy na vlastnoručně vyrobenou vrbovou píšťalku? Babi a děda určitě ano. Pojďte se to od nich naučit! Vaše úspěchy nezapomeňte vyfotit nebo popsat a pošlete nám je.

Oblékací panenka

Zvonové kalhoty, maxi šaty, kožichy, roláky, klobouky, pestré barvy a vzory – tak přesně tohle definovalo módu divokých 70. let… Kromě pletení svetříků a šál se těší popularitě i háčkování, a to klidně i celých dámských šatů.

Vyrobte si nový model oblečení pro své papírové panenky, opět podle toho, jaké oblečení v 70. letech nosila vaše babička nebo dědeček. Místo oblečku můžete vyzkoušet pletení nebo háčkování, a vytvořit tak zajímavý doplněk pro panenku nebo pro vás.

Film

I z batohu sedmdesátek můžeme vysypat celou spoustu báječných filmů např. Tři oříšky pro Popelku, Jak vytrhnout velrybě stoličku, Páni kluci, Ať žijí duchové, Dívka na koštěti, Noc na Karlštejně a další. Řada z nich je plná písniček anebo skvělé filmové muziky.

Vyberte společně ten pravý film, který se dědovi a babičce líbil. Natočte nám svůj vlastní videoklip k vybrané písničce z filmu.

Významná událost

1. ledna 1979 – pokles teploty o 30 °C během 24 hodin způsobil energetickou krizi a byly vyhlášeny měsíční uhelné prázdniny. Dnes nám při covidovém období a nejdelším zavření škol, připadají jako legrace. Tehdy to ale byla mimořádná událost. Silvestrovská noc proměnila v arktických mrazech celou zemi v ledové království.

Vzpomenou si babi a děda na onen neobvyklý první den roku 1979, kdy se život všude zastavil? Napište nám jejich vypravování, někdy to budou humorné, jindy až hororové příběhy.

Hudba

V kultuře a samozřejmě v hudbě byly dva proudy. Umělci oficiální – ti, kteří se přizpůsobili režimu – a neoficiální, tedy umělci, kteří měli zakázáno hrát. Zněly hity od Karla Gotta, kdo by ale neznal Holubí dům nebo Jednoho dne se vrátíš. Nejznámějším country zpěvákem byl Michal Tučný, folkovým Jaroslav Hutka.

Vyber s babičkou nebo dědečkem nějakou písničku a zkus k ní nakreslit návrh obalu na CD. Nemusíš vybrat jen jednu písničku, ale můžete sestavit své CD hitů z 70. let a k tomuto CD vytvořit návrh obalu.

Předměty

Jaké předměty se používaly v 70. letech? Sedmdesátá léta jsou dobou, kdy mezi dětmi frčela magická kreslicí tabulka Grafo, Igráček a žvýkačka Pedro. Dospělí jezdili na slavné Babettě a novinkou v dopravě byla Škoda 100. Jestlipak na ni dědové s láskou zavzpomínají?

Nechejte si o některém předmětu z té doby vyprávět od babičky nebo dědy, nechejte si ho ukázat a seznamte se s ním, a poté o něm nakreslete komiks. Je na vás, jestli bude pouze o tom, jak se předmět používal, anebo třeba o tom, jak se potkal se svou novodobější verzí… 😉

Výprava na místo

I v „sedmdesátkách“ byla spousta krásných míst, kde bylo možné zažít něco zajímavého či krásného… Jedním z nejvýznamnějších míst této dekády se stal nově otevřený vysílač Ještěd v Liberci, význam měla díky své architektuře pražská KOTVA a řada dalších míst, které stály za návštěvu. Které se zalíbilo vaším prarodičům? Další výprava může startovat.

Začněte tím, že si necháte o některém místě vyprávět, poté zkuste najít fotku místa ze 70. let, ať už mezi fotkami prarodičů nebo na internetu. A když to půjde, společně místo navštivte, ať můžete udělat fotku aktuální. Jak se místo změnilo?

Sport

Na zimních olympijských hrách bodovali českoslovenští sportovci např. zlatou medailí Ondřej Nepela za krasobruslení. Ani jednou v sedmdesákách se naši hokejisté nevrátili z MS bez medailí.
Také na obou letních hrách vybojovali českoslovenští sportovci medaile – zlaté např. za hod diskem, řecko-římský zápas, sportovní střelbu a cyklistiku. To a mnohem více se událo ve sportu.

Doplňte dědovu či babiččinu sportovní kartotéku – vytvořte další kartu sportovce – údaje o životě, sportovní úspěchy a třeba i dohledáte, co dělá dědův oblíbený sportovec dnes. Kartu vyfoťte a obrázek nám pošlete.