Znáte hru UZNADO?

Pionýři z 63. PS Sosna ji letos zařadili mezi táborové aktivity a podle ohlasů měla úspěch.

Jak jste se o UZNADU dozvěděli?

Už je to pár let, co jsme si UZNADO vyzkoušeli na Fazoli v Nesměři. Tenkrát se hra dětem celkem líbila, a tak když přišla výzva vyzkoušet ho na táboře, rozhodli jsme se, že do toho půjdeme a přidali jsme hru do táborového plánu. Hodně nám pomohlo, že úkoly i diplomy byly připravené na webu.

Jak složité bylo hru připravit?

Složité zas tak moc ne, spíš časově náročné. Nejprve jsme se museli dohodnout a vyhodnotit, jaký rozsah hry jsme schopni zajistit. UZNADO je hra o stanovištích a na každém musí být min. jeden člověk. Takže bylo třeba spočítat lidské zdroje a nastavit podmínky tak, aby dávaly smysl. Byli jsme schopni zajistit 10 stanovišť, hra má 5 oblastí, a tak bylo jasné, že z každé oblasti budou dva úkoly.

Jak jste si poradili s úkoly a MTZ?

V době, kdy jsme hru plánovali my, bylo na webu UZNADA už dost úkolů. Z nich jsme vybrali vždy ty, které se nám hodily, některé jsme si ale trošku upravili. MTZ nás vrací k té časové náročnosti, bylo to přes deset hodin. Čas si vyžádaly úkoly, k nimž byly třeba kartičky (např. stopy zvířat). Celou řadu dalších věcí jsme na základně už měli, takže jsme jen dokoupili pár drobností.

Když už kartičky máte, podělíte se o ně?

Jasně, už teď jsou na ústředí a určitě budou brzy k dispozici na webu UZNADA. Možná se přidá i někdo další a přibudou další podklady.

Jak vám hra vyšla?

Myslíme že dobře. Dětem se líbila, počasí nám vyšlo, měli jsme dokonce dva zlaté týmy. Samozřejmě měla i drobné mouchy, které určitě pro příště vychytáme.

Pro příště?

Ano, hra je jiná, nestaví na oddílech, ale na týmech podle věku. Zařadili jsme ji na konec tábora, kdy už je etapovka víceméně uzavřená, a tak je tato hra trochu bokem. Tím, že se líbila, vážně zvažujeme, že ji zařadíme jako tradici pro závěr tábora.

Co byste pro příště zlepšili? A co byste doporučili ostatním?

Určitě přípravu hry. U nás základ připravoval jeden člověk, který i sháněl materiál, se hrou pak seznamoval ostatní, kteří pak byli na stanovišti. Teď už hru známe, takže můžeme stanoviště rozdělit před táborem a každý si připraví to své. Navíc celou řadu věcí už máme, takže to bude jednodušší…

Doporučujeme použít mapku. My jsme měli pro každou skupinu vytištěnou mapu s vyznačenými stanovišti. Všichni věděli, že musí splnit min. jedno z každé oblasti, a tak mohli snáze vybírat, na který úkol půjdou.

Ptala se Katka Pimpa Součková

BUDEME RÁDI ZA PŘIPRAVENOU MTZ NA ÚKOLY I ZA TIPY NA ÚKOLY NOVÉ.

Dejte nám vědět na uznado@pionyr.cz. Všem děkujeme