Vyrazte na Obelisk nebo do oblak

Při putování se dnes podíváme do Královéhradeckého a Pardubického kraje, kde najdeme více než padesát rozhleden.

Pardubický kraj se může chlubit desítkami dřevěných rozhleden, např. Jahůdka, Borůvka či Boiika, která patří k nejmladším v kraji (všechny v okrese Chrudim). Jedinečná je i původní požární hláska Na Chlumu poblíž Slatiňan (okres Pardubice) z přelomu 19. a 20. století.

Zajímavou rozhlednou Královéhradeckého kraje je Masarykova věž samostatnosti u Hořic (okres Jičín). Kamenná 25 metrů vysoká stavba nabízí výhledy na Krkonoše, Orlické hory či na Ještěd. Na kopci Šibeník v Trutnově stojí unikátní Gablenzův památník v podobě obelisku, jehož dutým tělem vede 60 schodů.

Mezi nové stavby patří Stezka v korunách stromů u Janských Lázní (okres Trutnov) a Stezka v oblacích v Dolní Moravě (okres Ústí nad Orlicí). Obě nabízejí nejen zajímavé výhledy, ale také poučení díky naučným stezkám.

Pokud chcete vyrazit na výpravu do této části republiky, můžete se ubytovat i v některé pionýrské základně – například v turistické základně Ostrý Kámen u Svitav (s kapacitou 25 lidí) nebo v celoročně užívané základně Kamenec, kde je jak budova a zázemí pro 25 lidí, tak i místo až pro 60 stanů s podsadou. Podrobnosti o nich (včetně kontaktů či možnosti rezervace) najdete na webu nemovitosti.pionyr.cz.

Mirka

Další vyhlídky v okolí

•  Osičina

(okres Rychnov nad Kněžnou)