Klubovna v Ústí je využíváná denně

Pionýrská skupina Dravci má více než 350 členů. Hlavní sídlo má v Ústí nad Labem, ale další klubovny má i v dalších městech (Most, Dobkovice, Štětí či Horní Jiřetín). Při skupině funguje 14 oddílů a jeden klub, polovina se schází v hlavní klubovně na Důlcích. Jak sdílení prostor funguje a na co jsou Dravci pyšní? Zeptali jsme se vedoucího skupiny Rudy Zeuse.

Kde máte klubovnu a jak je velká?

Naši hlavní klubovnu máme v Ústí nad Labem v ulici Důlce kousek od centra města. Jedná se o objekt bývalých kanceláří, se sálem a autoservisem. Dnes jsou zde klubovny, kanceláře, společenský sál a malá tělocvična. Naše skupina využívá celkem šest místností v různých koutech objektu, které jsou uzpůsobeny specifickým potřebám oddílů (airsoftový oddíl, sportovní oddíl apod.) a děti se tu schází v podstatě celý týden. Do jedné klubovny se vejde 15 až 20 dětí. Další klubovny máme i v jiných městech, kde působíme, např. v Mostě, Horním Jiřetíně, Štětí nebo v Dobkovicích.

Je ve vašem vlastnictví?

Hlavní klubovny v Ústí nad Labem máme v pronájmu od Ústecké krajské organizace Pionýra, ostatní od měst či obcí.

Kolik a které skupiny ji využívají?

Hlavní klubovny v Ústí nad Labem využívá jen naše Pionýrská skupina Dravci a schází se zde celkem sedm oddílů: Orlíci, Sokoli, Čimango, Falko, Motáčci, Sokolíci a Souhvězdí.

Jak dlouho tu jste a kde jste se scházeli předtím?

Klubovnu v Důlcích využíváme zhruba od roku 2007. Nejdříve jsme tu měli jeden oddíl, ale postupně jsme se rozšířili až na sedm. Naše původní klubovna, kterou využíváme od našeho vzniku v roce 1999, je v Dobětické ulici v Ústí nad Labem a stále ji pro jeden oddíl využíváme.

Na co jste nejvíce pyšní?

Skvělé je, že máme v klubovně žaluzie, velké nástěnky, magnetickou tabuli a promítací plátno. Ale na co jsme hlavně pyšní? To jsou naši vedoucí a instruktoři, kteří pracují s dětmi, a na naše děti, které k nám pravidelně chodí a jezdí s námi na různé jednodenní

i vícedenní akce a tábory.

Jak máte rozdělenou péči o klubovnu?

Péče o klubovnu je odjakživa kámen úrazu. Je to způsobeno tím, že se v klubovně střídá více oddílů. Výzdobu zajišťují většinou instruktoři s dětmi, úklid je na vedoucích oddílu a vylepšování a opravy jsou v dobrých rukou vedoucího skupiny.

Co vám v klubovně chybí?

Jsme spokojení, jen nám občas chybí místo u stolů. Když něco vyrábíme nebo píšeme, musíme se rozdělit na dvě skupinky.

Co udělají děti jako první věc po příchodu do klubovny?

Odhodí bundy i batohy a letí se přivítat s ostatními kamarády.

Máte v plánu klubovnu nějak výrazně upravit, vylepšit či opravit?

Výrazné úpravy neplánujeme, ale už zase potřebujeme klubovnu vymalovat, vyměnit židle nebo třeba koupit nové poličky či jiné vybavení.

Ptala se Mirka