Už víte, kam vás tábor přenese letos?

Léto a tábor je čas, kdy my i děti utíkáme od reality všedního života a společně chceme prožít něco nezapomenutelného. Celotáborovka nám dává příležitost přenést se na křídlech fantazie za pravým táborovým dobrodružstvím. Ale na začátku je vždy jediná otázka: Kam to tentokrát bude?

Jak to probíhá u vás? Někdo přijde se zajímavou knihou, inspirujete se životem slavných osobností nebo sáhnete po osvědčených hrách? Pionýr pořádá již řadu let Soutěž etapových her a ty nejúspěšnější z nich zveřejňuje. Nemáte-li zrovna nápad, zkuste zalistovat v těch úspěšných a kdo ví, třeba se necháte inspirovat.

Bylo to napínavé

Do konce prosince 2020 přišlo do Soutěže etapových her celkem pět soutěžních příspěvků, všechny do kategorie celotáborová etapová hra. Pětičlenná porota pečlivě prostudovala zaslané příspěvky a všichni hodnotitelé se shodli na tom, že kvalita letošních etapovek byla (až na jednu výjimku) na velmi dobré úrovni. To dokazují i slova hodnotitelky Šárky Zeusové: „Musím říct, že letošní ročník her je kvalitou zatím nejlepší, který jsem hodnotila. Hry byly dost podrobně zpracované včetně doprovodných materiálů. Četla jsem to opravdu poctivě a dlouho.“

Když byly sečteny body od hodnotitelů, přišlo překvapení. Dvě hry měly shodný počet bodů, a tak byla udělena dvě první až druhá místa a jedna bronzová medaile.

Jak dopadl ročník 2020?

1.–2. místo Boží tábor (PS Jedovnice)
1.–2. místo Jak vycvičit draka (PS Dravci)
3. místo Tajemství rodiny Goldstein von Mrtnik (PS Švermováček)

Co řekli porotci

Hodnotitelé s bodovým ohodnocením také zasílali ke každé z her své postřehy. Pojďme se na některé z nich podívat.

Boží tábor

„Využití boží tématiky je zajímavé (přeživší lidé, šance na nápravu). Hra je pochopitelná pro malé děti, ale tématem je přijatelná i pro starší (puberťáky),“ napsala Vlaďka Aviča Brandová. Pavle Paše Pokorné se líbila možnost využití peněz z bodování. Hra podle ní dává i méně šikovným týmům možnost dopadnout lépe při konečném hodnocení hry, pokud si vyhrají s vesničkou. Katka Součková také ocenila dobré nápady na šifry.

Jak vycvičit draka

U této hry se hodnotitelé shodli na tom, že organizátoři tábora zvolili pro děti známé a atraktivní téma. Aviča konstatovala, že pro starší děti je sympatické i využití herního principu Osadníků z Katanu, který nabízí možnost vhodnou strategií výsledky hry měnit. Renata Holá zase ocenila přehledné popsání her.

Tajemství rodiny Goldstein von Mrtnik

„Líbí se mi použitý námět, který má autorskou hodnotu, nečerpá z žádných známých filmových témat. Přínosem je podporování logické úvahy v řešení „hry“, sympatické je zveřejňování výsledků výslechu. Mladší děti se dle mého příběhem povezou, ale celkově je pro ně uchopitelný a pochopitelný. Hra je smysluplně uspořádána a využitelná. Plus bod je i za shrnutí námětů pro mokrou variantu,“ popsala přednosti hry Aviča. Paša upozorňuje na chybějící propojení motivace do bodování jednotlivých detektivních kanceláří, ale zase kladně hodnotí motivační video před táborem.

Tak co? Jste také napjatí, o čem přesně hry jsou a zda by se hodily i na váš tábor? Musíte ještě chvíli vydržet, a až budou zveřejněny na webu pionyr.cz/cinnost/souteze/soutezetapovychher/, dáme vám vědět.

Chystáme novou kategorii, tzv. Covidovky

Statut soutěže etapových her umožňuje vyhlásit i speciální kategorii. A protože současná doba je poněkud netypická, pracuje Sekce rozvoje výchovných programů na tom, aby připravila podklady pro vyhlášení nové kategorie etapových her pro distanční činnost. To bude příležitost právě pro vás, kteří jste již realizovali nebo právě chystáte pro své oddílové (ale i neoddílové) děti dlouhodobé distanční aktivity. Do kategorie by měly spadat hry, které mají minimálně čtyři etapy (jsou tedy alespoň na jeden měsíc). O vyhlášení nové kategorie a podmínkách pro přihlášení vás budeme včas informovat.

Anička