Déle než deset let se v předhůří Šumavy pravidelně scházejí pionýři, kteří po celý týden vyrábějí a tvoří. Díky rukodělné LTŠ vám také můžeme přinášet návody na tvoření s dětmi. A jaký byl letošní ročník, který se konal začátkem srpna na Zelené Lhotě?
Pohled účastnice
Rok se s rokem sešel a na Zelené Lhotě se sešla parta odvážných kreativců, konala se tu dnes již tradiční rukodělná letní táborová škola. Kromě známých tváří se tu objevili i nováčci Týnka a Monča z Chomutova. Holky se o LTŠ dozvěděly z Přihlašovny, neváhaly, přihlásily se a obohatily náš kolektiv.
A co že se letos vyrábělo? Vyzkoušeli jsme si nové výtvarné techniky, enkaustiku nebo například práci s kůží. Malovali jsme obrazy, šili, háčkovali, vyráběli ze starých knih a zvládli jsme i výrobu nádherných skřítků.
Velký dík patří opět Ivance Mochurové, která se o nás krásně starala. Díky! A už teď se těšíme zase někdy příště.
Vendy Nejedlá
Pohled organizátorky
Letos se naší rukodělné LTŠ zúčastnilo 17 pionýrů. Někteří jezdí pravidelně a nevynechají téměř žádný ročník, ale přivítali jsme tentokrát i dvě nové tváře. Jsem ráda, že mezi nás poprvé přijely dvě slečny z Ústecké krajské organizace Pionýra a věřím, že si týden plný vyrábění užily.
Poprvé se naše letní škola konala v roce 2011, takže jsme se toho už zvládli naučit poměrně hodně. Je těžké každý rok vymýšlet nové zajímavé aktivity, snažím se vybírat takové, které mohou pak účastníci využít na schůzkách s dětmi – tentokrát např. skládání z knih, přání a krabička z papíru, šití skřítka a zástěry, výroba kalendáře, rozklepaný měděný šperk nebo práce s pryskyřicí. Letos jsem zařadila dvě dílny, které byly vyloženě pro vedoucí – šití bot a vinuté perle.
Inspiraci pro další ročníky čerpám zpravidla od účastnic, které řeknou, co by je také zajímalo, nebo samy nabídnou lektorování dílny.
Termín příštího ročníku bude znám kolem Vánoc, pak se budou moci zájemci přihlašovat přes Přihlašovnu. Chtěla bych, aby LTŠ sloužila hlavně vedoucím, kteří celoročně pracují s dětmi.
Ivanka Mochurová