44. ročník Cesty odhodlání

Ano, je to tak, i když se to nezdá. Ve dnech 10. až 12. června se znovu sjeli vyznavači a příznivci branné hry Cesta odhodlání (BHCO). Bylo to po dvouleté covidové pauze a šlo o 44. setkání.

V teplém, slunečném pátečním odpoledni nastoupilo na náměstí v Krásné Lípě do boje s terénem a krásami Lužických hor a okrajově i NP České Švýcarsko šestnáct družstev z celé České republiky s 96 soutěžícími a celkem 138 účastníky z Pionýra, Schrödingerova institutu – střediska volného času a další veřejnosti. Bylo to o něco méně, než bývá zvykem, ale připisujeme to na vrub koronavirové pauze.

Všechny soutěžní kolektivy se opět praly s obtížnými podmínkami, především členitým terénem s častým převýšením, plnou výzbrojí a výstrojí na zádech každého jednotlivce po celou dobu dvoudenní trasy v délce 28 km (kat. M), 34 km (kat. S) a 38 km (kat. K). Hra probíhala mezi lokalitami Krásná Lípa – Vlčí hora – Brtníky – Janovka – Šluknov – Nové Hraběcí – prostor pod státní hranicí – Lipová – Ludvíkovičky a byla zasazena do nádherného prostředí Lužických hor ve Šluknovském výběžku. Letošní ročník nesl název Operace Výběžek.

Kontrolní stanoviště prověřila nejenom psychické, fyzické, ale i odborné schopnosti soutěžících kolektivů. Hra byla postavena v duchu poslání a názvu hry na branných disciplínách, takže pěti až devítičlenná družstva prošla odhadem hmotnosti, délky, výšky a vzdálenosti, stavbou stanu, přenosem raněného, prověrkou znalostí souhvězdí, komunikací na dálku, přepalováním provázku, překonáním vodní překážky, prověrkou vybavenosti, prověrkou šifer, uzlováním, orientací na mapě a terénu, hodem granátem, prověrkou přírodovědy, zdravovědy, slaněním, opičí dráhou, přemístěním břemen, plížením, plazením, pozorováním prostoru za pomoci dalekohledu, střelbou z různých typů zbraní (luk, vzduchovka), prověrkou ohňů, lanovým přechodem rokle, schematickým náčrtem terénu. Bylo toho opravdu dost, celkem 33 disciplín.

Odměnou soutěžícím kolektivům byly nejenom hodnotné ceny pro vítěze v cílovém tábořišti – pionýrské turistické základně v Lipové u Šluknova, ale zejména nádherná příroda a zákoutí Lužických hor pod dohledem jejich rozhleden. Počasí celé akci mimořádně přálo, protože nebylo tropické vedro, šlo se pod občasnou oblačností i s pár kapkami. Bivaky (druhý v cílovém tábořišti) prošly obdobně, takže i v tomto směru se soutěži přírodní nepravosti vyhnuly. Stejně tak se (a to je velmi cenné a svědčí to o připravenosti trasy i disciplín) účastníkům vyhnula jakákoli zranění a jiné mimořádné události. I přes některé chyby soutěžících kolektivů nedošlo ani tentokrát k žádné hledačce, takže se všechna družstva sama vrátila do správného směru a ukončila hru na sklonku soboty.

Je slušností uvést ty, kteří pomohli dotačně či sponzorsky nebo se zaštítěním a organizací soutěže: Pionýr a Nadační fond Severočeská Voda, kterým co nejsrdečněji děkujeme.

„Rodina“ účastníků hry zaznamenala další nové přírůstky z hlediska zúčastněných subjektů.

Hlavním organizátorem byla 14. PS Aljaška Děčín ve spolupráci s 5. PS Děčín, jmenovitě David Žába Balcar a Luděk Drobek Beran, ovšem za velké pomoci ostatních vedoucích z jmenovaných PS a také dalších nesoutěžících účastníků.

A kdo si odnesl „palmy vítězství“ včetně putovních pohárů BHCO?

•    V kategorii „M“ (mladší): „Orlíčata“ z 1.PTS Táborník Mladá Boleslav

•    V kategorii „S“ (starší): „Vlčata“ ze 176. PTO „Vlčata“ Brno

•    V kategorii „K“ (nejstarší): „Stopaři“ ze Schrödingerova institutu Varnsdorf

Jirka Generál Vostřel

Vedoucí PS MOV „STŘELKA“ Kostelec nad Labem a trvalý garant BHCO za zakladatele BHCO, účastník 36 ročníků

Pokud vás naše stezka zaujala, zapište si do diářů termín 9. až 11. června 2023, oblast ještě bude upřesněna. Jsme přesvědčeni, že v současné době, která nebývalou měrou zvyšuje význam branných prvků ve výchově dětí a mládeže, se najdou další kolektivy, které budou chtít na BHCO změřit své síly a dovednosti a zároveň poznat další krásné oblasti naší vlasti.

Veškeré další informace najdete na právě vznikajících webových stránkách:
www.bhco.cz.