Stýskání je normální

Blíží se tábory a s nimi i důležitá velká emoce, se kterou se můžeme potkávat. Kromě radosti a nadšení, které snad na táborech bude převažovat, se může objevit i smutek. Nemyslím teď smutek z prohrané hry nebo neúspěchu, ale smutek spojený se steskem po domově. Stejně jako smutek z toho, že se nám něco nepodaří, je i stýskání v pořádku.

Objevuje se u malých, velkých i největších (dospělých) a dáváme jím najevo, že máme druhého rádi, záleží nám na něm a užíváme si společně strávený čas. V každém věku máme nárok na to, aby se nám po někom blízkém stýskalo, přestože toto spíše vídáme u menších dětí. Ti starší to už nedávají tolik najevo, prožívají tyto stavy spíše v soukromí.
Jak se s tím ale popasovat? Co udělat, aby se dětem tolik nestýskalo? V první řadě můžeme působit preventivně. Většina stýskání přichází ve chvílích, kdy děti nemají pevně daný program (polední klid, osobní volno kolem večeře, před spaním atd.). Počítejte s tím a buďte jim v tuto dobu nablízku (například instruktoři), povídejte si s nimi, napište společně dopis domů. Rozdělte si uspávání menších dětí, není ostuda, když budou i třeťáci chtít přečíst před spaním pohádku. Dětem také pomůže, když s sebou mají kousek domova v podobě oblíbeného plyšáka, polštářku nebo fotky rodiny. Naopak silně nedoporučuji mít u sebe mobilní telefon, protože dítě v návalu stesku bude okamžitě volat domů, aby si pro něj maminka přijela. Pokud potřebují s rodiči mluvit, nechte je zavolat od vás.

Když už stýskání dorazí, jděte s dítětem stranou a nechte ho si svou emoci prožít ve vaší blízkosti (nikoliv však před zraky celého oddílu nebo snad celého tábora). Pamatujte také na to, že emoce jsou nakažlivé, takže když se začne stýskat jednomu, často to přeskočí na parťáka ve stanu/chatce. Můžete mít k dispozici vlastního plyšáka (třeba malého piopsa), kterého dítěti poskytnete jako pomocníka proti stýskání, u menších dětí je možné využít placeba – zdravotník může dětem dát „kouzelnou pilulku/sirup/čaj proti stýskání (B-komplex, sirup, bylinkový čaj). Ať už budete využívat cokoliv, to nejdůležitější, co v danou chvíli potřebují, je vaše pozornost, čas a projevený zájem.
Přeji vám co nejvíce radosti a smíchu a co nejméně slz a starostí.

Majda Zemanová