Severní Čechy se představují

Liberecký kraj

Vítáme Vás v Libereckém kraji, sídle sedmi pionýrských skupin od České Lípy po Jablonec nad Nisou. Kraj Máchova jezera, Lužických a Jizerských hor a Českého ráje. Po celém kraji najdete mnoho zajímavých turistických cílů i zábavy se vzděláním.

Pokud se rozhodnete navštívit náš kraj se svojí skupinou (oddílem), neváhejte kontaktovat některou z pionýrských skupin, které vám poradí, kde se ubytovat, nebo vám rovnou nabídnou k přespání své prostory.

Ve Stráži pod Ralskem je možné se ubytovat přímo na náměstí v budově Šešule. Klubovna Šešule vám může nabídnout i nově zrekonstruovanou budovu, která slouží k přírodovědnému, technickému a IT vzdělávání dětí. Zde se bude konat na jaře roku 2024 vzdělávací akce spojená s oblastní poradou Pionýra Libereckého a Ústeckého kraje „ÚL KOP“.

V Dubici u České Lípy je možné se ubytovat v základně Tomíků Domeček. Dubici doporučujeme k návštěvě především na jaře, nenechte si ujít údolí Peklo, kde najdete velké množství kvetoucích bledulí.

V Jizerských horách v Kořenově je možné ubytování v chatě Espero, která patří Pionýru. V okolí Kořenova je rozhledna Štěpánka, Maják Járy Cimrmana s muzeem a vyhlášená restaurace U Čápa. Nedaleko Kořenova najdete i Harrachov se skokanskými můstky a Mumlavskými vodopády.

Nesmíme ani opomenout horu Ještěd s vysílačem, která je dominantou Libereckého kraje. Komu se nebude chtít šlapat až na vrchol, může si projít naučnou stezku Terasy Ještědu, která nabízí výhledy na celý kraj.

Za nepříznivého počasí doporučujeme kromě iQPARKU a IQLANDIE s planetáriem v Liberci Severočeské muzeum a Technické muzeum v Liberci, Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, Sklárnu a muzeum Novosad v Harrachově, Boskovské dolomitové jeskyně, zámek Sychrov a zámek Hrubý Rohozec v Českém ráji.

V Libereckém kraji je mnoho dalších míst, která stojí za navštívení. Pokud vás kroky zavedou až do Královehradeckého kraje, PS Objevitelé vám nabízí ubytování ve své základně v obci Hřmenín.

Ať už navštívíte jakékoliv místo, věříme, že si náš kraj oblíbíte a budete se k nám rádi vracet!

Jana Haršanyi

Ústecký kraj

V Ústeckém kraji najdete pionýrské oddíly v Děčíně, Ústí nad Labem, Dubí, Libochovicích, Štětí, Terezíně, Mostě, Horním Jiřetíně, Litoměřicích, Chomutově a v Klášterci nad Ohří. Máme více jak tisíc členů rozesetých téměř po celém Ústeckém kraji. Vedení krajské organizace sídlí v Důlcích v Ústí nad Labem, ale o nich jsme již v Mozaice psali. Máme své PVC, které vzdělává hlavně v Ústí nad Labem, ale i na RS Zásada u Kadaně. Všechny naše skupiny mají k dispozici klubovny a některé z nich lze využít k přespání (v Chomutově a Ústí nad Labem).

Co stojí za to u nás navštívit? V rámci letošního RESETu jste měli možnost poznat Chomutov (Zoo park, Kamencové jezero, depozitář NTM,…). Když budeme pokračovat dále na sever, nabízí se nové Mostecké jezero, které je přezdívané malé moře, hrad Hněvín. Určitě nezapomeňte navštívit Tiské stěny, Hřensko, zoo v Ústí nad Labem i Děčíně, zámky v Libochovicích, Klášterci nad Ohří, Ploskovicích a v Děčíně. Sportovní vyžití najdete Via Ferrata v Děčíně na Pastýřské stěně, Sportovní areál Klíny (zipline, koloběžky, bobová dráha apod.). Turisticky lákavé jsou Krušné hory a České Středohoří (Milešovka, Říp), údolí Labe Porta Bohemica. K viděné je toho u nás ale mnohem víc.

Jednu naši táborovou základnu máme v Libereckém kraji – Mařenice u Cvikova. S Libereckým krajem jsme navíc v loňském roce navázali užší spolupráci v rámci oblastní porady. Na příští rok již chystáme i společný vzdělávací víkend, který bude spojen s oblastní poradou, a doufáme, že se naše spolupráce bude rozvíjet čím dál víc.

Ondřej Wessely

Katalog nemovitostí