Kam v Ústeckém a Libereckém kraji?

V dnešních tipech na zajímavá místa a aktivity se podíváme hned do dvou krajů, a to do Libereckého a Ústeckého kraje.

Liberecký kraj
Hned první tip je tzv. dvojitý. IQpark a IQlandia, nacházející se v Liberci, vás přenesou do hravého světa vědy a techniky. IQpark je i pro mladší děti. Ve čtyřech patrech se můžete seznámit s mnohými exponáty, které naučí hravou formou nejen principy fyziky, chemie, biologie a astronomie, ale také přiblíží práci hasiče, stavbyvedoucího a dalších. Za zmínku stojí například exponáty věnované hrátkám s vodou. IQlandia je pak určena pro děti starší 8 let. Zde se v jedenácti expozicích a u více než 400 exponátů taktéž naučíte mnohé ze světa kolem nás hravou formou.

Matematika, geologie, lidské tělo, astronomie a mnoho dalšího, to vše formou vhodnou pro starší a hlavně zvídavé děti.
Pro nejmenší hračičky jsme vybrali Muzeum výroby dřevěných hraček Detoa v Jiřetíně pod Bukovou. Firma Detoa Albrechtice je jednou z posledních výrobců hraček nejen v ČR, ale i v Evropě. Během přibližně hodinové exkurze můžete nahlédnout do tajemství celkové výroby nejen hraček, ale i stolních her či stavebnic – od prvotního nápadu přes zpracování až po závěrečnou montáž. Na konci pak na vás čeká obchod se suvenýry, kde si můžete zakoupit nejen již kompletní výrobky, ale také sáček s jednotlivými dílky, ze kterých si poté můžete sami vytvořit něco unikátního a hlavně svého.

Poslední zastávkou v Libereckém kraji je DinoPark Liberec. Zde se můžete vydat na cestu do pravěku a setkat se tváří v tvář s prehistorickými tvory z doby před 65 miliony let. Tento park obývá více než šedesátka nejen dinosaurů a mnoho expozic doprovází i speciální efekty jako například umělá mlha, tropická bouře nebo laserová světla. Dokonce si můžete vyzkoušet také simulaci velkého třesku nebo navštívit 4D kino.

Ústecký kraj
Jako první v Ústeckém kraji zamíříme do expozice Medúzárium, která je součástí Zooparku Chomutov. Ačkoliv bychom mohli doporučit celý zoopark, který se může pyšnit mnohými živočichy, jako například rysem ostrovidem, medvědem hnědým, tuleni, velbloudy, domácími zvířaty a dalšími, my jsme vybrali právě expozici Medúzárium. K vidění je tu osm akvárií, ve kterých se spokojeně nechává unášet proudem několik desítek medúz ze Středozemního, Baltského a Severního moře.

Dalším doporučením je Jeskyně víl. Tato ledová jeskyně nacházející se v národním parku České Švýcarsko, konkrétněji poblíž Kyjova, je totiž nádherné místo, ve kterém se každoročně v zimě utváří unikátní ledová výzdoba plná rampouchů, záclon z ledu a mnoha dalších útvarů. Jen se nezapomeňte teple obléct.
K poslední návštěvy se hodí jednoduchá otázka: „Kdo by neměl rád lamy?“ Lamatrekking, nabízející se ve městě Most, je aktivita, při které se na trase dlouhé asi 1,5 km můžete projít ve společnosti s nádhernými lamami alpaka. Při tom celém si tyto lamy můžete hladit, krmit a také fotit. No kdo by nebral strávit krásnou hodinku obklopený alpakami?

Vojta