PS Záře by uvítala místo pro vedoucí

Pionýrská skupina Záře existuje už od roku 1977, po celou dobu působí v Praze-Bohnicích. Má čtyři oddíly a kolem stovky členů. Pelikáni, Marťánci, Čiperky a Dráčci se scházejí v klubovně od pondělí do čtvrtka, nově se jednou za 14 dní schází i nový klub instruktorů. Na to, jak funguje jejich bohnická klubovna, jsme se zeptali Veroniky Košvancové. Členkou PS Záře je dvacet let, vede oddíl Dráčků a je zároveň pokladníkem skupiny a správkyní klubovny.

Kde máte klubovnu a jak je velká?

Klubovnu máme na Praze 8 v Bohnicích v Radomské ulici. Jedná se o nebytový prostor, který dříve sloužil jako čalounictví. Prostor je přiměřeně veliký pro potřeby našich oddílů, do větší místnosti (hlavní) se vejde cca 20 dětí, ale při hrách často využíváme i vedlejší chodbu a koupelnu. Vždy je lepší mít větší prostor, takže za něj bychom se rozhodně nezlobili, ale pro naše potřeby je klubovna dostatečně velká. Větší problém máme při otevřených akcích jako je Vánoční dílnička.

Je klubovna ve vašem vlastnictví?

Klubovnu máme v nájmu od družstva, se kterým dlouhodobě udržujeme velmi dobré vztahy. Díky tomu jsou k nám velmi vstřícní v jakýkoliv opravách a předělávkách klubovny.

Kdo skupinu využívá?

Pravidelně pouze naše skupina, ale nemáme problém s jejím půjčením ostatním pionýrským skupinám na rady, přespávací akce apod.

Kde jste se scházeli předtím?

V Radomské ulici máme klubovnu nějakých osm let. Předtím jsme měli vlastně velmi podobné prostory v Cafourkově ulici a naše původní klubovna se nacházela ve stejném vchodě, jen v šestém patře.

Na co jste nejvíce pyšní?

Na náš nový sklad, který se nám loni povedlo zcela přestavět za pomoci dotací, a hlavně práce našich rodičů dětí z oddílu Dráčci. A také že se nám povedlo vytvořit v klubovně velmi přátelské a vlastně by se dalo říct i rodinné prostředí, které se snažíme stále zlepšovat.

Jak máte vymyšlenou a rozdělenou péči o klubovnu?

O výzdobu se starají jednotlivé oddíly svými výtvory, které vytvoří během svých schůzek. Na úklidu se všechny oddíly podílejí pravidelně díky rozpisu služeb. Vylepšujeme klubovnu vždy, když někoho něco napadne. Opravy jsou vždy po dohodě během naší oddílové nebo skupinové radě.

Co vám v klubovně chybí, co byste chtěli jinak?

Mně osobně chybí v klubovně místo pro vedoucí, kde by si mohli připravovat schůzky a scházet se.

Máte v plánu klubovnu nějak vylepšit?

Chceme postavit nové botníky, skříň na sporty a vymalovat celou vstupní místnost.

Ptala se Mirka