Přestože bývají v zimních měsících rybníky, přehrady i řeky zamrzlé, neměli bychom zapomínat, že se jedná o důležitou součást přírody plnou života. Žijí v nich nejen ryby, ale také savci, plazi a rostliny. Pojďte se s námi nyní vydat na naučné stezky spojené s poznáváním vodního světa ČR a hlavně s tajemstvími, často skrytými pod hladinou.
První náš cíl nese název Žabákova stezka. V Jablonském lese u Letohradu v Pardubickém kraji si můžete prohlédnout historickou vodní nádrž a dvě tůňky, jejichž obyvateli jsou, jak už název napovídá, žáby. Ačkoliv je trasa dlouhá pouhých 200 metrů, dozvíte se na ní spoustu informací nejen o místní fauně a flóře, ale také o rekonstrukci nádrže a obecně o krásách Jablonského lesa.
Další stezka nás zavede podél řeky Ohře na Lounsku v Ústeckém kraji. Na Lososí stezce se na třech krátkých zastávkách s kvízy pro děti dozvíte nejen informace o místní přírodě, ale také o historii obce, a hlavně o místní nejvýznamnější památce, kterou je kostel svaté Kateřiny. Pokud si myslíte, že je stezka pojmenována podle chovu lososů, jste na omylu. Vychází ze znaku obce Obora, který znázorňuje lososa vyskakujícího z řeky. Ale kdo ví, třeba se vám poštěstí a jednoho či dva tu najdete.
Nesmíme ale zapomínat ani na vodní savce, a proto se podíváme na Naučnou stezku Vodní svět na Klomu v okrese Tachov v Plzeňském kraji (na snímku). Zde naleznete soustavu lesních rybníčků, na jejichž břehu stojí zbytky panského dvora. Dnes zde ale na lidskou činnost prakticky nenarazíte. Když si začala toto místo brát příroda zpět, usídlil se zde kromě ryb a obojživelníků také náš největší hlodavec – bobr evropský. Na jednom z rybníků můžete najít velký vodní hrad, v němž spokojeně žije bobří rodinka. Právě tato zvířata jsou nyní pány místních lesů a rybníků.
Vojta