Pionýrští airsoftoví nadšenci se proměnili ve vojáky a partyzány

Třetí květnový víkend se pionýrské airsoftové oddíly z Domažlic, Horažďovic, Prahy, Jihlavy, Mostu a Ústí nad Labem sešly na republikovém setkání airsoftových oddílů APEX 2023, které pořádala naše PS Mír Domažlice. V pátek odpoledne přijelo celkem 120 účastníků a organizátorů do táborové základny Lomíček v Hradci u Stoda v Plzeňském kraji. Jakmile se účastníci na základně zabydleli a posilnili večeří, zahájili setkání slavnostním nástupem, kde se dozvěděli legendu k airsoftové hře. Hned poté byli rozděleni do dvou týmů – partyzány a armádu. Zástupci týmů obdrželi rozkazy na další den, následovaly přípravy vybavení a vymýšlení strategie.
V sobotu ráno začaly bojové frakce plnit své úkoly. Hráči museli obsadit a opevnit své základny a poté získat mapy se strategickými body z nepřátelských základen. Všichni své základny ubránili, žádná mapa nepadla do rukou nepřítele. Při odpolední části musely oba týmy strategické body najít a udržet pod svou kontrolou celou hodinu. Zástupci armády byli úspěšnější, obsadili víc strategických bodů, což jim přineslo výhodu pro další den v podobě bonusových životů. Přes tuto výhodu se v neděli dopoledne v airsoftové hře vedlo lépe frakci partyzánů, vítězství však bylo těsné – o pouhých pět životů.

Kromě airsoftu byl pro účastníky setkání připraven i civilní program. Pětičlenné hlídky, ve kterých byli zastoupeni členové z různých oddílů, soutěžily v úkolovce, která prověřila jejich schopnost spolupracovat, domluvit se a najít společně co nejrychleji řešení. Tři nejlepší hlídky získaly malou odměnu.

Krásný slunečný víkend plný pohody utekl jako voda. Na závěrečném nástupu obdrželi účastníci pamětní list a dřevěnou píšťalku s věnováním jako upomínku na povedenou akci a po bleskovém úklidu se všichni rozjeli v dobré náladě domů.

Rád bych touto cestou poděkoval všem účastníkům za férovou hru a dodržování pravidel, bez toho se prostě airsoft dělat nedá. Také veliké díky všem, kdo větším či menším dílem přispěli ke zdárnému průběhu celé akce, zejména organizačnímu týmu z PS Mír Domažlice, pionýrské skupině Hradec za pronájem jejich hezké základny, pracovníkům ústředí Pionýra za podporu a Ministerstvu obrany ČR, které naši akci finančně podpořilo.

Vláďa Čech, PS Mír Domažlice

Lukáš Vavříček, 63. PS Sosna Praha
K airsoftu jsem se dostal díky kamarádovi, který taky chodil do oddílu. Hraju ho déle než rok a pořád mě baví.

Daniel Smolík a Jakub Boudný, PS Kamarád Jihlava
Daniel: K airsoftu jsem měl díky tátovi blízko odmalinka.
Jakub: A já ho objevil díky našemu učiteli, který mi ho poradil, abych si mimo jiné zlepšil fyzičku. A byla to dobrá rada, baví mě to. Na téhle akci se mi líbí a klidně bych se na tohle místo vrátil – ale aspoň na týden.
Daniel: Co mě baví na airsoftu? Člověk si při něm zaběhá, ale je to lepší než jenom běhání. Takhle si to člověk fakt moc užije.
Jakub: Mě baví to povolení střílet do lidí.

Niki Frischholzová, PS Mír Domažlice
Jsi tu jako zdravotník. Jak tuto akci hodnotíš?
Měla jsem z toho větší obavy, přece jen je to airsoftová akce a stačí si uvědomit, co všechno se může stát. Naštěstí ale všechno klaplo.

Kolik máme prozatím zraněných (v sobotu večer)?
Měli jsme pět puchýřů, dvě klíšťata a jeden natažený sval. Akce zatím běží dobře.

Hraješ sama airsoft? Jak ses k němu dostala?
Hraju už několik let. Jsem duší tak trochu kluk, takže mě zbraně a střílení vždycky bavilo. Když jsme založili airsoftový oddíl, začala jsem tam chodit od prvního dne.

Co bys vzkázala účastníkům budoucího setkání?
Pojeďte, je tu super atmosféra a skvělí lidi.

Sára Králová, PS Kamarád
Chtěla jsem airsoft dělat už od dvanácti let, ale nikdy jsem to mamce neřekla. Teď ve čtrnácti už jsem našla odvahu a mamce to řekla – ona už pochopila, že nejsem úplně holčičí typ. Takže ho dělám jen krátce, ale baví mě to. Pokud se někdo rozhoduje, jestli do toho jít, říkám rozhodně do toho jděte, nic neztratíte! Tahle základna i organizace je super, líbily se mi i hry, i když jsem měla problém s velkýma botama.

Jürgen, 301. Pionýrská, PS Mír Domažlice
Jak ses dostal k airsoftu?
Už je to hodně let zpátky. Vždycky mě bavil a chtěl jsem ho dělat nějak líp. Tehdy se mě ujali Vláďa, Kuba a Dáša Čechovi. Začínal jsem u oddílu a zůstal jsem jako vedoucí, i když teď už méně.

Jak bys hodnotil současné mladé airsofťáky?
Je vidět, že je to baví, ale přijde mi, že už k tomu nemají takový vztah, jaký jsme měli my. Už nemají takový ten drive – baví je airsoft, ale už ne tolik související věci, třeba přežití v přírodě, uzly a další aktivity.

Jak bys hodnotil dnešní akci?
Byl jsem velitelem modré frakce, takže jsem se scházel s veliteli a společně jsme rozhodovali o taktice, kam zaútočit a podobně. Někde to bylo slabší, někde lepší. Měl jsem z toho větší obavu. Byli jsme čtyři neznámé týmy proti jednomu, který se zná, takže výsledek byl z mého hlediska báječný.

Co bys vzkázal dalším airsofťákům?
Aby je to stále bavilo a neviděli opruz v těch záležitostech okolo. Aby se snažili zlepšovat nejen po taktické stránce, ale i v ostatních pionýrských dovednostech.

Ptala se Lucka Bauerová