Jak už víte z minulého čísla, na tomto místě se budete setkávat s pohledy několika stran (právník, psycholog, kriminalista či další odborníci) na problematiku, s níž se můžete v Pionýru setkat.
Rady a návody pro práci s dětmi trochu jinými nejsou pro Pionýr žádnou novinkou. Věnují se jim výchovné programy Výpravy za poznáním – Mláďátka, Zvířátka, Putování se psem, Tajemství staré truhly a Osmá planeta. Vedle toho, že u každé aktivity najdete poznámky a rady, jak při konkrétní činnosti pracovat s těmito dětmi v oddíle, najdete v úvodních textech každého programu kapitolu o jednotlivých „jinakostech“.
Dozvíte se, co pomáhá v práci a začleňování takovýchto dětí do práce oddílu, co jsou to ty „jinakosti“, co tyto děti potřebují a spoustu dalších zajímavých a potřebných věcí.
S výchovnými programy Výpravy za poznáním pracujeme v Pionýru už víc jak deset let. Pokud byste je měli rádi v oddíle po ruce, napište na darina.zdrahalova.ml@pionyr.cz a my vám pošleme metodické listy v šanonu, zápisník pro děti a pracovní listy.
Pro ty, kteří pracují raději s elektronickou verzí, jsou programy ke stažení zde: https://www.pionyr.cz/inspirace/vypravy/podklady/
Vedle informací z Výprav za poznáním jsme v minulých letech mohli čerpat náměty pro práci s „jinakostmi“ z Mozaiky. Seriál o Pekelnici Petře, Zlobivé Zuzance, Rasistovi Radimovi a dalších „jiných“ dětech najdeme v Mozaice z ročníku 2017/2018
POVÍDÁNÍ O DĚTECH TROCHU JINÝCH
A co připravujeme na letošní rok? Jak se zachovat, když se vám v oddíle stane něco podobného, jako se stalo na začátku školního roku na základní škole v Domažlicích, kde žákyně napadla své spolužáky? Probereme i problematiku sociálně slabých dětí v oddíle nebo třeba „trendy“ závislosti.