Pionýrská liga aneb Rozhýbejme pionýry

Jste z oddílu, který se věnuje nějakému sportu, nebo si jen občas, když vyjde čas a chuť, pinknete s míčem? Nebo jen tak přemýšlíte, co s dětmi zkusit, do čeho se pustit a láká vás sport? Nejen pro vás je tu myšlenka pionýrské sportovní ligy.

Nelekejte se, nemá jít o nic složitého a formálního. Cílem je podpořit pohybové aktivity v oddílech po dvou letech sezení doma a ztrátě nejen pohybových návyků, ale i motivace k pohybu obecně. Ligy jsou sice pro oddíly, které se sportu věnují, ale především pro ty, které si občas zahrají nějakou tu míčovku.

V oblasti sportu a soutěží obecně dlouhodobě narážíme na prostorové, časové, dopravní, finanční i personální obtíže. Rádi bychom je v tomto případě omezili na minimum a nabídli oddílům zapojit se do celorepublikové ligy bez nutnosti daleko dojíždět a náročně shánět tělocvičny pro množství zápasů. Chceme vás (zapojené oddíly) během jednoho školního roku provést vždy jedním sportem. Představit jeho pravidla, historii a pro vedoucí i postup, jak se jej učit a zlepšovat se v tomto sportu. Zároveň nabídnout zásobník cvičení, variant pro lepší nácvik s různě zkušenými hráči. To vše by mělo proběhnou prostřednictvím stávajících informačních kanálů pionýra (web, Mozaika).

Dalším důležitým krokem jsou zápasy, které by neprobíhaly v jednom termínu a na jednom místě (oblastní zápas, finále atd.). Zapojené oddíly by se (přes jednoduchý webový formulář, který jsme si vyzkoušeli loni při akci Pionýři do vesmíru) setkávaly na základě své blízkosti zájmu a chuti. V přehledu zapojených oddílů by si vedoucí sami našli kontakt na oddíl, s nímž by si jejich děti mohly zahrát. Je možné využít výpravy, krajského setkání nebo jen schůzky místně nebo dopravně blízkých oddílů, bez limitace kraje nebo čehokoli jiného. Výsledky odehraných zápasů se zapíšou do sdílené výsledkové listiny, kde bude přehledně patrné, kdo odehrál kolik zápasů a s jakým výsledkem.

Třešničkou na dortu je odměna pro nejlepší týmy. Zapojené oddíly bychom přece jen rádi propojili – vždy v závěru daného ročníku. Oddíly by se setkaly na společném vyhodnocení se zápasy o pohár, třeba na pionýrském setkání.

Aktuálně jde o myšlenku, kterou vám jednak představujeme, ale jednak pro ni hledáme podporovatele, tvůrce i kritiky. Nikdo než my sami ji do reality nepřetavíme, a tak prosím pište vaše připomínky či tipy na katerina.pimpa@gmail.com nebo vendy@pionyr.cz.

Potřebujeme například rozhodnout, který sport bude první, na němž si myšlenku sportovní ligy vyzkoušíme převedenou do praxe? Uvažujeme o nejznámější a materiálně nejméně náročné vybíjené.

A dál: Musíme ujednotit pravidla; nastavit bodovací systém, složení hracích družstev, ale třeba i minimální množství odehraných zápasů. Pomozte nám vytvořit pionýrskou sportovní ligu pro pionýry. Pomozte nám najít cestu pro sport v pionýru.

Katka Součková