Olomoucko-zlínská KOP se představuje

Naši spojenou krajskou organizaci tvoří osmnáct pionýrských skupin a jedno pionýrské centrum. Dvě na mapě nejvzdálenější pionýrské skupiny – Šumperk a Kunovice od sebe dělí téměř 150 km. Od polských ke slovenským hranicím najdete hodně míst, která stojí za to navštívit.

Když začneme v podhůří Jeseníků v Šumperku, je na poznání zdejší krajiny jeden víkend zoufale málo. Jeseníky se snadno dostupným Šerákem, Ramzovou, linií opevnění z 2. sv. války v Ostružné nebo na druhou stranu unikátní elektrárna Dlouhé stráně. Velké Losiny s ruční papírnou a zámkem, který je spojený s neblaze proslulými čarodějnickými procesy. Mnoho hezkých a zajímavých míst najdete i v samotném Šumperku, a navíc se zde v Domě pionýrů můžete po dohodě se zdejší PS ubytovat.

Nad Dlouhou Loučkou jsou nádherné Rešovské vodopády nebo hrad Sovinec a menší skupina dětí by určitě mohla hlavu složit v klubovně v Plinkoutu.

Přes Šternberk se dostaneme do Olomouce. Na poznání tohoto nádherného města, které nabízí mimo jiné i aquapark, trampolínové centrum nebo Pevnost poznání, by nestačil ani týden, ubytování zde ale pionýři nabídnout nemohou.

Z Olomouce je to kousek do Kroměříže, města zahrad a památek UNESCO. Pro ty, kdo chtějí pobýt ve městě, jsou tu v jeho centru k dispozici klubovny. Kdo by se raději podívali do nedalekých Hostýnských vrchů, nabízí kroměřížští pionýři svůj srub v Rajnochovicích.

V Kunovicích přiléhajících k Uherskému Hradišti, centru Velkomoravské kultury, a zatím ani v zajímavém Valašském Meziříčí s nedalekým Rožnovem pod Radhoštěm a magickou horou Radhošť zatím klubovny pro ubytování nabídnout nemůžeme, zato ve Zlíně, městě se zvláštní baťovskou architekturou, a hlavně s nedalekou kouzelnou Zoo Lešná ano. Zdejší klubovny už několikátým rokem rekonstruujeme a vylupují se do krásy.

Kde ještě můžete přespat v pionýrských klubovnách? V Chropyni, kde se narodil král Ječmínek. Ve Zborovicích a odtud vyrazit do Chřibů. V Holešově – městě židovských památek. U Plchů na jejich srubu v Dolních Nětčicích – odtud je coby kamenem dohodil například hrad Helfštýn, aragonitové jeskyně v Hranicích nebo nad stejným městem nejhlubší propast na světě.

Kontakty na ubytování najdete v pionýrském katalogu Kde hlavu složit. U nás se určitě nudit nebudete. Nenudí se tu ani naše pionýrské skupiny, které vyvíjí velmi pestrou oddílovou činnost, podnikají spoustu výprav a akcí a organizují více než 20 pobytových táborů a další příměstské tábory. Přijeďte pobýt podobně jako spousta pionýrských skupin z celé republiky, které si do našich kluboven a na naše základny už cestu našly.

Darina