Nezapomeňte, je dobré být vidět

Je tu podzim. Ráno už mnohdy vstáváme za tmy a večer se brzo stmívá. Příštích pár měsíců to lepší nebude a naše oddílové schůzky budou končit převážně v čase, kdy je venku tzv. snížená viditelnost. Je na čase se zamyslet nad bezpečností oddílových dětí. Když se na ně podíváte jak chodí venku oblečené? Mají na sobě spíš světlejší barvy či oblečení s reflexními prvky, nebo jsou vyznavači tmavých barev? To, co je při hře na hřišti nebo na louce praktické – není hned vidět špína, je dost nepraktické na ulicích a silnicích. Proč? V tmavém oblečení chodci nejsou vidět.

„Vidět a být viděn“ je základní pravidlo bezpečnosti na silnicích. Za snížené viditelnosti platí dvojnásob. Viditelnost chodců lze zvýšit pomocí vhodně zvoleného oblečení, nášivek a doplňků ze speciálních materiálů. Jsou snadno dostupné a vůbec ne drahé. Hodit se mohou třeba reflexní pásky, které najdete na E-mošce (emoska.pionyr.cz).

Zkuste s dětmi vyplnit krátký test zaměřený na retroreflexní (jak by se správně mělo říkat) prvky, který jsme převzali z projektu Policie ČR Zebra se za tebe nerozhlédne. Uměli byste na otázky ve vložených listech pro děti sami správně odpovědět?

Anička