Neškaredice nabízí i táborový bazén

Jen pár kilometrů od Kutné Hory najdete pionýrskou základnu jako dělanou pro tábory s malými dětmi. Jde totiž o bývalou mateřskou školu, kterou můžete v létě doplnit o patnáct podsadových stanů. O plánech na vylepšení nebo zajímavostech v okolí jsme si povídali s Jiřím Žďárou z 6. PS Kolín, která se o základnu stará.

Kde přesně leží vaše základna a jak bys ji popsal?

Najdete ji pět kilometrů od Kutné Hory v obci Neškaredice a jedná se o objekt bývalé mateřské školy se zahradou na kraji obce. Na základně je elektřina, sociální zařízení, vybavená kuchyň a 32 lůžek v budově, u níž je i zastřešená terasa. Objekt se dá využívat celoročně, ale v zimních měsících je nutné počítat se zvýšenými náklady na topení (topí se elektřinou). O letních prázdninách je možné postavit na zahradě patnáct podsadových stanů a bazén o průměru 5 m. Na zahradě je k dispozici trampolína, venkovní stůl na stolní tenis, volejbalové hřiště a ohniště. V klubovně je možné využít stůl na stolní tenis, fotbálek, projektor.

Jak dlouho už na ni vaše skupina jezdí?

Středočeská krajská organizace Pionýra ji má od města Kutné Hory v užívání od roku 2001, naše PS se o ni stará od roku 2008.

Čím konkrétně tě základna okouzlila?

Nejdříve svou velikostí (dnes nám ale už začíná být malá), umístěním na okraji obce a blízkostí ke Kutné Hoře, kde je mnoho historických památek, plavecký a zimní bazén, bobová dráha, takže hodně míst k navštívení.

Co je její největší předností a největší nevýhodou?

Základnu je možné využívat celoročně, v létě i s podsadovými stany a bazénem. Takový tábor je vhodný spíše pro menší děti. A suprová je blízkost Kutné Hory. Nevýhodou je určitě topení elektřinou v zimních měsících. A to, že jsme v nížině, takže si u nás nezalyžujeme.

Jaké je její obsazení během prázdnin?

V létě ji využívá převážně naše skupina – letní tábor 14 dní a dvě týdenní soustředění našeho tanečního oddílu. V letošním roce zde byl ještě jeden 10denní tábor a týden maminek s malými dětmi z Moravy.

Máte v plánu nějaké zásadní investice apod.?

Samozřejmě nás trápí cena elektřiny, podařilo se nám získat část peněz na fotovoltaickou elektrárnu (plánovaná je daleko větší, ale někde začít musíme), která by měla být v nejbližších dnech instalována. V současné době máme na střeše solární panely na ohřev vody. Postupně chceme začít obměňovat vybavení základny, letos jsme začali kuchyní, kterou chceme mít do konce roku hotovou.

Na co byste sem pozvali jiné skupiny? Proč by měly přijet?

V Kutné Hoře je plno památek k navštívení. Pokud budou chtít vše zhlédnout, jeden víkend nestačí. Nedaleko je i Čáslav, zámek Kačina. Tím, že jsme v nížině, zvládnou cyklovýlety po okolí i menší děti. Nabízíme spoustu místa na zahradě, která je oplocená, nabízíme i možnost postavení vlastních stanů.

Ptala se Mirka