Morgana prověří tábornické dovednosti

Máte rádi přírodu a táboření bez moderních vymožeností? Pak je TZ Morgana přesně pro vás. Stojí nedaleko Ledče nad Sázavou a stará se o ni 137. pionýrská skupina, oddíl Robinsoni. O tom, jak funguje a co by se tu dalo změnit, povyprávěl její správce Tomáš Běhan.

Kde přesně leží vaše základna a jak bys ji popsal?

TZ Morgana stojí uprostřed lesa, nedaleko Ledče nad Sázavou. Je to bývalá kamenná hájovna bez elektřiny a jakýchkoliv inženýrských sítí. I přes to však teče v kuchyni a koupelně z kohoutku teplá voda z lázeňských kamen na dřevo. V chalupě je kuchyň se skladem, koupelna, klubovna (jídelna) a v podkroví dvě větší místnosti na spaní a dva malé uzavíratelné pokojíky. Stodola, ze které zbyla vlastně jen střecha na sloupech, se využívá v letních měsících jako venkovní jídelna. V roce 2016 byla místo staré kůlny vedle stodoly vybudována letní koupelna a dílna a v roce 2020 zahradní domek na nářadí. Přes léto stojí na stanové louce 35 podsadových stanů a 30 minut odtud procházkovým tempem je rybník ke koupání.

Komu základna patří?

TZ Morgana patří Pražské organizaci Pionýra a naše 137. pionýrská skupina, oddíl Robinsoni ji pouze spravuje. I když jsem jmenován oficiálním správcem já, je život TZ Morgany týmová práce všech, kteří se okolo ní točí. Jsou to zejména členové, přátelé a donátoři naší pionýrské skupiny a také členové pražského výkoňáku v čele s Krtkem – jim patří mé obrovské díky. Teď jsem si navíc uvědomil, že máme letos 10 let výročí. Je načase to oslavit a pak začít bilancovat a možná se i zamyslet a poohlédnout po svém nástupci, který by vnesl zase nový vítr a energii. To má ale ještě čas, musím dotáhnou ještě pár projektů a rekonstrukcí, které jsem si předsevzal. Pořád je co vylepšovat i opravovat a nápady mi zatím nechybí. Rádi bychom dosáhli na investiční dotaci na opravu fasády a s ní související výměnu oken.

Čím konkrétně tě základna okouzlila?

TZ Morgana má své kouzlo a není pro každého, tím je opravdu jedinečná. Zkušený táborník si ale vždy se vším poradí a to se mi na Morganě líbí nejvíc: Nedá nikomu nic zadarmo, ale když je člověk trošku šikovný, dovede si udělat opravdové pohodlí v srdci přírody.

Co je její největší předností a největší nevýhodou?

Výhodou a zároveň nevýhodou je, že je Morgana bez elektrické energie. Část lidí toto omezení a diskomfort odradí, a tak má táborová základna svou specifickou sortu návštěvníků. My jsme však rádi, že je bez elektrického proudu, a máme ji rádi právě z toho důvodu.

Je možné základnu využívat celoročně?

Ano, bez problémů! Topí se tu dřevem, svítí se petrolejkou, plynovou lampou nebo LED páskami napájeným autobaterií a voda do umývárky a kuchyně teče ze studny samospádem. Pokud není sníh, dá se s opatrností dojet autem po lesní cestě až k základně.

Jaké je její obsazení během prázdnin (jarních a podzimních prázdnin)?

Přes rok je využívaná po většinu víkendů, o prázdninách prakticky pořád. Zájemci se mohou podívat do kalendáře obsazenosti na www.137psrobinsoni.cz/tz-morgana, kde zjistí, kdy je na Morganě volno.

Na co byste sem pozvali jiné skupiny? Proč by měly přijet?

V jejím okolí je prakticky vše, co člověk potřebuje k táborovému životu nebo na výpravu. Její poloha je ideální jak z pohledu dojezdu v rámci ČR, tak tím, že je skrytá v ústraní od civilizace. Kdybych měl vypíchnout zajímavá místa v okolí, jako jsou hrady a zámky, bylo by to dlouhé čtení. Každému bych ale doporučil navštívit záchytnou stanici v Pavlově, která je opravdu výjimečnou minizoologickou zahradou, anebo třeba procházku kolem Stvořidel zakončenou ve Sluneční zátoce, kde pořádal své tábory a psal zde svá dobrodružství Jestřáb – Jaroslav Foglar.

Ptala se Mirka