Ledová města 2022

Do vypuknutí Ledových měst zbývají tři měsíce, což je pravý čas na zodpovězení otázek, na něž potřebujete znát odpověď ještě před tím, než s dětmi začnete plánovat výpravu. Jak je to s přihlášením, co ubytování, jízdné či slevy v institucích? Pojďme to vzít hezky postupně. Přinášíme také krátké popisy některých zapojených měst, které vám pomohou při výběru vašeho cíle.

Přihlašování

Z minulých let jste byli zvyklí, že jste se touto dobou už přihlašovali na Ledovou Prahu, a nejinak tomu bude i nyní. Od konce října je možné se přihlásit na webu ledovamesta.cz

Ledová karta

Doba se mění a vývoj jde dopředu. Proto jsme se rozhodli, že pro Ledová města už nebude distribuována fyzická Ledová karta. Po vyplnění formuláře na webových stránkách Ledových měst se vám vygeneruje Ledová karta, kterou dostanete elektronicky na vaši e-mailovou adresu. Ale nebojte, není potřeba si nechat generovat tolik karet, kolik vás pojede. Na e-ledové kartě bude uvedeno, na kolik dětí a dospělých se vztahuje. Jedna karta v telefonu nebo vytištěná bude tedy vše, co budete potřebovat.

Ubytování

Ubytování se tentokrát nebude zařizovat centrálně. U každého zapojeného města jsou vypsané instituce, kde je možné si zarezervovat ubytování. Je tedy jen na vás, které ubytování si vyberete. Bude se jednat o klubovny PS, penziony, internáty atd.

Spolupracující instituce

Je to stejné jako v minulých letech u Ledové Prahy. U každého ledového města je seznam institucí, které jsou do projektu zapojeny, včetně podmínek vstupu. V případě, že je nutná rezervace předem, budete na tuto skutečnost upozorněni a u instituce bude i kontakt, na koho se máte obrátit.

Strava

Abychom vám plánování vaší výpravy ulehčili co nejvíce, najdete na stránkách také tipy, kde a za jakou cenu se s dětmi nejlépe najíte.

Doprava

Ani na tu jsme nezapomněli. Budete mít k dispozici souhrnnou informaci o tom, jak a čím se po městě nejlépe pohybovat a kde a za kolik případně obstarat hromadné jízdenky.

Jednoduše řečeno: Vše, co budete potřebovat vědět, najdete na webu ledovamesta.cz. Zároveň prosíme o trpělivost, informace jsou průběžně aktualizovány.

Pojďme si postupně představit jednotlivá ledová města!

Praha

Jedno z nejkrásnějších měst světa, srdce Evropy, hlavní město České republiky. Historické centrum Prahy se spletí malebných uliček, náměstí a památek všech architektonických slohů, které si jen dokážete představit. To vše má svou neopakovatelnou atmosféru, kterou by měl zažít každý, pro Čechy to platí dvojnásob.

Pardubice

Pardubice se pyšní nejen dlouholetou tradicí v oblasti dostihového sportu a výroby perníku, ale také plochodrážním závodem Zlatá přilba, tenisovou Juniorkou či mnoha dalšími akcemi pořádanými v průběhu roku. Milovníci turistiky tu najdou i v zimním období zajímavé stezky, po nichž se mohou vydat a zároveň poznat zajímavosti tohoto východočeského města.

Brno

Druhé největší město České republiky, jehož oblíbeným symbolem je kromě novodobých hodin na náměstí drak, který už po staletí střeží Brno z průchodu ve věži Staré radnice. Také tu najdete dva hrady (Špilberk a Veveří) a mnoho dalších zajímavých objektů a míst. Kromě historických památek stojí v Brně za návštěvu i různé technické instituce, které budou také součástí programu.

Karviná

Současná Karviná není tou Karvinou, která si před několika lety připomněla 750 let od první písemné zmínky. Ta totiž zanikla kvůli těžbě černého uhlí. Místo, kde stála původní osada, připomíná nakloněný barokní kostel sv. Petra z Alkantary. Karviná je dnes turistickým, lázeňským a univerzitním městem a zároveň největším českým městem na řece Olši.

Děti dětem

Možná se ještě ptáte, jak to bude s tradičním koncertem Děti dětem. Koncert bude, ale uskuteční se trošku jinak, než jste byli doposud zvyklí. Bude se totiž konat ve dvou městech souběžně a zároveň bude probíhat on-line přenos na pionýrském YouTube kanálu, aby se koncertu mohlo zúčastnit co nejvíce pionýrů a dalších zájemců. Při plánování výpravy proto počítejte se společným sledováním sobotního koncertu.