Je důležité být na síti

Uživatelů sociálních sítí každoročně přibývá. Pozornost se upíná na obrazovky telefonů a odvrací se od plakátů, novin a třeba i rádií. Říká se, že kdo v dnešní době nemá sítě, v podstatě neexistuje. Dnes bych se chtěla zaměřit na to, jaké sociální sítě existují, jak na nich tvořit obsah a vůbec… proč ty sítě chceme mít?

Proč mít sítě
Jak už jsem zmínila, kdo nemá sociální sítě, jako by nebyl. Naše cílová skupina je obrovská a není šance ji obsáhnout pouze pomocí jedné cesty. Máme tu rodiče (případně prarodiče), naše vedoucí a instruktory, dospívající a děti. Pokud bychom šťourali více do hloubky, daly by se skupiny rozdělit ještě na menší podskupiny, ale k tomu se ještě vrátím

Zpět k otázce Proč mít sociální sítě? Chceme, aby rodiče posílali svoje děti na naše tábory a do oddílů, chceme, aby se k nám přidávali mladí a iniciativní lidé, chceme, aby přiběhlo dítě k mamce nebo taťkovi a řeklo: „Hele, tam chci taky chodit!” No a když jim budeme ukazovat, jaký program máme na táborech, co děláme na schůzkách, že se pravidelně vzděláváme a naše dobrovolníky posouváme v tom, co je baví, bude ta šance větší. Když chcete nalákat nové lidi, musíte jim dát co nejvíc informací – s kým se budou setkávat, jak to vypadá na vaší základně, jakému programu se běžně věnujete… A jak už jsem zmiňovala v minulém článku, když sítě zaplaví příspěvky pionýrů, zvýší se tím povědomí i o celé organizaci.

Než sítě založíte, položte si následující otázky. Pomohou vám rozhodnout, jestli jste schopni sítě udržovat aktivní.
– Najde se někdo, kdo bude mít na správu sítí čas?
– Budu mít pro sítě pravidelný obsah?
– Co chci, aby si člověk řekl, když na moje sítě přijde? Jste vtipná parta? Jezdíte na výlety? Každý týden děláte něco nového?
– Pro koho je zakládám? Je síť primárně pro rodiče, vaše instruktory a vedoucí, děti, které dochází na vaše oddíly?

Jak dělá sítě Bohouš
Minule jsem vám představila Bohouše a prozradila, že na to, aby si práci se sítěmi co nejvíce ulehčil, používá tzv. checklist, který mu pomáhá napsat příspěvek a zkontrolovat, že na nic v příspěvku nezapomněl.

Propojme se
V roce 2022 bylo v organizaci 246 pionýrských skupin. Pokud by jen půlka, tedy 123 skupin, sociální sítě měla, pořád ani ta půlka není s oficiálním účtem @Pionyr.cz propojena. Ze zvědavosti jsem pátrala, kolik spojení oficiální účet se skupinami nebo oddíly má. Na facebooku jde o cca 100 stránek a na instagramu o přibližně 80 účtů skupin nebo oddílů. To je opravdu nízké číslo, nemyslíte? Proto neustále zmiňuji, a ještě dlouho zmiňovat budu, abyste nás ve vašich příspěvcích označovali, používali hashtagy #pionyr nebo se napřímo ozvali mně, že s účtem začínáte nebo s vámi nejsme spojeni. Nezapomeňte sledovat a podporovat i jiné skupiny!

Na závěr
Mít sociální sítě zabere čas a chce to trochu kreativního ducha. Někdy je lepší mít “jen” vnitřní skupinu, v níž dáváte podstatné informace na vědomí svým členům a rodičům, než mít všechny sociální sítě, kterým se nemáte čas věnovat. Bylo by kontraproduktivní, aby si návštěvník vašich sítí řekl, že už asi nefungujete, protože jste na sítě už rok nepřidali nový příspěvek…

Natálie Jandová