Instruktorský kurz pod drobnohledem

O víkendu 8.–10. března se v Berouně u Prahy konala první část instruktorského kurzu, který tentokrát zahrnoval pionýry nejen z Pražské, ale také Středočeské KOP. Během této části kurzu se mohli účastníci dozvědět základy propagace, pedagogiky a psychologie nebo třeba první pomoci. Pojďme se kurz podívat z několika různých stran, a to z pohledu lektora, účastníků, organizátora a nakonec garanta vzdělávání na pražské KOP, který kurz zaštiťuje.

Ondra Machulda, PS Záře – lektor propagace
Co na kurzu učíš?
Oblast propagace, v jejímž rámci se zabýváme metodami a nástroji propagace, jednotným vizuálním stylem, používáním log a grafiky obecně a dále také plakáty, letáky atd.

Jaké to je pro tebe lektorovat?
Vzhledem k tomu, že lektoruji už asi pět let, už jsem si na to více méně zvykl. Ale i tak jsem často nervózní, jelikož to chci dělat dobře, správně a hlavně zajímavě.

Jakým stylem učíš?
Jedná se o věc, kterou jsme v rámci pražského vzdělávání instruktorů za poslední roky změnili. Zaměřili jsme se na to, aby učení neprobíhalo stylem frontální výuky, kdy lektor mluví a účastníci si zapisují poznámky. Takže se na všech blocích snažíme pracovat tak, aby účastníci udrželi pozornost. Ať už se jedná o facilitační metody, skupinové aktivity, role-play atd. Pokud to ale jinak nejde – a například zrovna u propagace je to dost těžké – snažíme se blok tzv. rozbít různými kvízy, skupinovými nebo samostatnými pracemi.

Honza Zelený, 93. PS Orion – účastník
Jaké máš z tohoto kurzu pocity?
Velmi mile mě překvapil. Čekal jsem, že to bude jako ve škole a my budeme sedět a poslouchat, ale nakonec tomu tak nebylo. Celkový styl lektorování mi přijde progresivní a zajímavý, ať už obsahem, nebo různými aktivitami. Lektoři nastavili velmi přátelské prostředí, ve kterém se nemusí nikdo bát říct svůj názor a předávají nám praktické zkušenosti, takže za mě super.

Tobiáš Homolka, 63. PS Sosna – účastník
Jaké máš z kurzu pocity?
Zatím jsme měli pouze propagaci a zdravovědu a obojí mě moc bavilo. Jak u propagace, tak i u zdravovědy na mě lektoři působili, že tomu fakt rozumí. Líbilo se mi, jakým způsobem to vysvětlovali a že nám dávali i praktické příklady. Když jsem měl dotaz, rádi mi ho zodpověděli, popřípadě jsem s nimi mohl debatovat.

Kuba Ditrich, PS Záře – organizátor celého kurzu
Co práce organizátora kurzu obnáší?
Ve finále jen vyplňování mnoha tabulek a komunikace s účastníky. Jinak samozřejmě zajišťuju celkový program společně s lektory, řešíme, jestli chceme něco udělat jinak, a nakonec hodně koordinuju ostatní lidi, aby věděli, co mají dělat, a zajišťuju, aby to udělali správně.

Pomáhá ti někdo další?
Na organizaci jako takovou jsem více méně sám. Ale stále mám kolem sebe lidi, kteří mi hodně pomáhají. Například garant, který mi hodně pomohl, nebo samotní lektoři, kteří si kurzy připravují sami.

Jak hodnotíš tento kurz?
Práci organizátora dělám poprvé. Myslím si, že bych to mohl zvládnout lépe a mohl bych některé věci mít víc pod palcem. Nakonec mi museli pomáhat jiní lidé, ale i tak jsem rád, protože jsem dostal skvělé zázemí od minulých organizátorů. Přesto jsem spokojený – máme výborný lektorský sbor, který je prostě skvělý. Lektoři mají všechno naplánované a účastníci jsou v dobrých rukou.

Martin Činčila Prejza, 117. PS Kalich – garant vzdělávání
Proč jsou z tvého pohledu garanta důležité takovéto kurzy?
Instruktorské a vedoucovské kurzy jsou důležité pro všechny, kteří chtějí pracovat u oddílů, působit na děti, vzdělávat je či jim předávat informace a zkušenosti potřebné do života. Kurzy realizujeme, aby všichni věděli, jak správně vzdělávat hrou, jak aktivity skládat za sebe a plánovat, jak je realizovat bezpečně a jak si poradit za každé nepředvídané situace.
O tom, jak funguje vzdělávání v Praze a v Středočeském kraji, se můžete dočíst v některém z příštích vydání Mozaiky.

    Ptal se Vojta