Do vyrábění už se pustili i pánové

Už sedmým rokem se každé léto koná na pionýrské základně v Zelené Lhotě v Plzeňském kraji rukodělná letní táborová škola. Pravidelně se jí účastní vedoucí a instruktoři, kteří chtějí načerpat inspiraci pro další schůzky. Nejen o letošním ročníku jsme si povídali s organizátorkou Ivanou Mochurovou z PS Jitřenka Kdyně.

Pro koho je rukodělná LTŠ určena a jaký je o ni zájem?
Je pro instruktory a vedoucí oddílů, kteří chtějí na svých schůzkách s dětmi tvořit. Zájem je, každý rok přijíždí kolem 20 členů našeho spolku z celé republiky. Více než polovina účastnic se opakovaně vrací. A zajímavostí je, že s námi začali jezdit už i dva pánové.

Jaké aktivity si účastníci na LTŠ vyzkouší? Vyrábí a tvoří se po celý den nebo máte i jiný program?
Ano, vyrábí se opravdu celý den. Začínáme vždy v 9 hodin, končíme kolem 21. hodiny a za celý den je několik výtvarných dílen, jejichž délka se odvíjí od náročnosti. Účastníci si díky tomu vyzkouší různé rukodělné techniky.

Máš zpětnou vazbu od účastníků, zda nově nabyté poznatky využívají v oddílech?
Ano, máme. Víme, že mnohé účastnice s dětmi vyrábí v oddílech právě to, co se na LTŠ naučily. Některé lektorky vypracovávají metodické listy, podle kterých je potom možné v oddíle pracovat. U jiných lektorek si účastnice dělají poznámky, aby mohly techniku později zařadit.

Kdo jsou lektoři?
Lektorkami se ve většině případů stávají samy účastnice. V letošním roce jsme díky dotacím z MŠMT přivítali také lektorky z firmy Aladine a Davony. Z firmy Davona přijela Iriska Vohlídková – designérka, lektorka a autorka krásných scrapbookových návodů a krasopaní. Její hodiny krasopisu byl nádherný zážitek pro všechny, kdo rádi píší kroniky, ručně kreslí diplomy nebo letáky na akce.

Druhým jedinečným zážitkem bylo setkání s Irenou Slavíkovou z firmy Aladine, což je lektorka kreativních kurzů malování na textil pod značkou Apták. S kolegyní Petrou Aufovou nás učila pracovat s bílým a černým textilem. Kromě pokusných (ale velmi povedených) látkových tašek vznikla nádherná trička!

Sedm ročníků už je pořádná porce aktivit a různých technik. Kde čerpáš inspiraci na další nové aktivity?
Účastnice vždy přijedou s něčím novým – buď se samy zúčastnily nějakých kurzů a učí dál, nebo samy během roku nastudují nějaký nový výrobek a pak jej předvedou ostatním.

O které techniky je největší zájem?
To se těžko říká. Osobně si myslím, že je velký zájem obecně o papírové věci, protože ty jsou pak pro použití na schůzkách nejdostupnější. Ale je mnoho technik, na které se účastníci těší. Letos jsme si oživili práci s pedigem a zpravidla nesmí chybět oblíbené korálkování nebo třeba scrapbooková technika.

Hraje při výběru technik roli třeba i jejich nákladnost?
Určitě. Některé techniky by třeba byly zajímavé, ale materiál na tvoření je příliš drahý a je menší šance, že by ji pak účastníci využili na oddílových schůzkách. Tyto aktivity proto zařazujeme jen zřídka.

Kolik jste toho letos zvládli během týdne vyrobit? Kolik výrobků si účastníci odvezli?
Letos bylo 38 dílniček. A kdo se zúčastnil všech (nic není povinné), má jistě mnoho nápadů na schůzky po celý rok. A kdo chtěl, udělal si i více výrobků z jedné dílny, aby měl na schůzkách inspirace dost.

Pokud vás rukodělná LTŠ zaujala, sledujte Mozaiku, Přihlašovnu a také Horké novinky, kde se dozvíte o termínu dalšího ročníku. Některé techniky z této letní školy také představíme v průběhu letošního ročníku na stránkách Mozaiky. V tomto čísle najdete na str. 16 pírka z macramé.

Ptala se Mirka