Divadlo sedmikvítku

Peter Padúch je správce pionýrského divadla U Kapličky v Českých Budějovicích, ale také organizuje akce sedmikvítkového Divadla a Melodie. A v neposlední řadě je také jeden z organizátorů Ledových Budějovic. Pojďme se s ním nyní podívat na Divadlo v Pionýrském Sedmikvítku.

Pověz nám o oblasti Divadla v Sedmikvítku
Divadlo může pro běžné pionýrské oddíly a skupiny vypadat trochu hrůzostrašně, jelikož nemusí úplně vědět, co si pod tím mají představit. Většina lidí si představuje, že musí přijít na oblastní kolo s nějakým divadelním představením, nebo částí divadelního představení. Ale opak je pravdou, protože kromě klasického divadla, které je omezené jen na 15 minut, jsou tam i další formy, které si děti mohou nacvičit na schůzce či táboře bez toho, aby se musely učit mnoho textu, aby musely mít kulisy, kostýmy a tak dále. Tyto formy se nazývají malé divadelní formy a patří sem i přednes básniček, vyprávění humorných a jiných příhod, kouzelnické vystoupení a prakticky všechno, co souvisí s jevištním přednesem. Dokonce jsme před necelými třemi lety přidali i kategorii rozhlasová hra. Jedná se o nahrávku, kterou si děti připraví dopředu, nahrají na telefon a pošlou nám ji. Má nesporné výhody v tom, že si děti nemusí pamatovat text, a také v tom, že si to mohou připravit a sestříhat tak, aby to bylo co nejlepší. Rozhlasová hra ale ještě úplně nepronikla do Pionýra a moc lidí o ní neví. Nakonec všechna finálová vystoupení hodnotí porota, která dává soutěžícím zpětnou vazbu o tom, co dobré bylo a co ne, aby se z toho mohli poučit a příště zlepšit.

Které věkové kategorie se mohou přihlásit?
Spodní věková hranice není nijak omezená, takže k nám jezdí i předškoláci. Maximální věkovou hranicí je pak 21 let.

Co bys vzkázal lidem, kteří by se mohli přihlásit?
Ať se děti nebojí vystoupit. Když člověk vyleze na jeviště a má před sebou tolik lidí a porotu, je pak krásný pocit, když mu lidé tleskají. Pro amatéry, kteří nikdy nic takového nedělali, je to vlastně super pocit a většinou jsou z toho dojatí, když třeba dostanou i nějaké to ocenění. Hlavní je tedy nebát se a potlačit trému.

Ptal se Vojta