CLONA: Nejlepší fotky roku 2020

Rekordních 102 soutěžících a úctyhodných 570 soutěžních příspěvků. Taková je bilance posledního ročníku pionýrské fotografické soutěže Clona.

Oproti loňskému roku byly upraveny věkové kategorie tak, aby věkové rozdíly mezi fotografy nebyly příliš velké. Výbornou zprávou zůstává, že téměř tři čtvrtiny soutěžících jsou mladší 18 let, takže jde opravdu o soutěž mladých talentovaných fotografů.

Netradiční koronavirový rok se pravděpodobně promítl i do obsazení jednotlivých kategorií. Zatímco za běžné situace je kategorie Tábory, schůzky, výpravy nejpočetněji zastoupená, letos v ní soutěží naopak nejméně příspěvků (114). Nejvíce snímků (197) přišlo do kategorie Příroda a životní prostředí.

Podruhé se porotcem stal Josef Cvrček, jehož zajímavé hodnocení snímků si můžete přečíst na webu. Tento plzeňský profesionální fotograf a lektor znovu věnoval do soutěže on-line kurzy a eBooky.

Počátkem května se fotografie objevily i na facebookových stránkách Pionýra, kde mohli lidé hlasovat a udělit internetovou Cenu veřejnosti. Zvítězila fotografie Carmen od Natálie Novákové (PS Jitřenka Kdyně), která získala neuvěřitelných 135 hlasů.

Mirka Tolarová

Složení poroty:

Josef Cvrček – profesionální fotograf, lektor fotografování a autor on-line tréninku pro fotografy

Jaroslav Vogeltanz – profesionální fotograf se zaměřením na přírodu, desítky let praxe (Zoo Plzeň, Plzeňský deník, dříve Pravda)

Ladislav Vaindl – redaktor a fotograf Mladé fronty Dnes

Václav Křovina – amatérský fotograf a nadšenec, vítěz několika fotografických soutěží

Marek Novák – amatérský fotograf

Miroslava Tolarová – editorka Plzeňského deníku, amatérská fotografka

Šestičlenná porota namíchaná z profesionálních i amatérských fotografů posuzovala příspěvky s ohledem na věk i téma, fotografie dostal každý člen elektronicky (aniž by věděl, kdo je autorem kterého snímku) a hodnotil je každý samostatně vyplněním hodnotícího listu. V každé věkové a tematické kategorii mohl porotce udělit první, druhé a třetí místo, za něž příspěvek získal 3, 2 a 1 bod. Každý porotce může udělit tzv. Zvláštní cenu porotce.

Zajímavosti

• V některých kategoriích bylo obtížné vybrat vítěze a často i velmi kvalitní fotografie zůstaly bez ocenění.
  • Téměř polovina účastníků letošního ročníku je letos z Plzeňského kraje (48 ze 102). Nejvíce fotografů soutěžilo z PS Tuláci Klatovy (17), PS Zborovice (13) a PS Čestice Podlesáci (13).

Vítězné snímky

Věková kategorie A (2011 a mladší) – 28 soutěžících, 117 příspěvků