Chceme děti udržet i jako instruktory, říká nová členka VV ČRP

Ve Výkonném výboru ČRP nově pracuje Jana Pralinka Světlíková, která má na starosti vzdělávání. Žije ve Zlíně a v Pionýru je od svých patnácti let. Aktuálně pracuje na přípravě Kamínek a směrnici o vzdělávání.

Řekni nám něco o sobě…

Jmenuji se Jana Světlíková, ale všichni mi říkají Pralinka. Jsem vdaná, mám dvě děti – tříletého Kubu a šestiletého Honzíka. Před mateřskou dovolenou jsem pracovala v soukromé školce. Svůj volný čas věnuji hlavně práci s dětmi.

Jak by ses popsala třemi slovy?

Přátelská, zodpovědná a empatická.

Jak ses dostala do Pionýra?

Nevyrostla jsem v něm jako jiní, ale přišla jsem do Pionýra asi v patnácti letech. Dostala jsem se sem díky spolužákovi na základní škole, který jezdil s Pionýrem mnoho let. Přesvědčil mě a moji kamarádku, abychom s ním jely na tábor. A od té doby jsem začala jezdit, stala jsem se instruktorem, později vedoucím a cca před deseti lety jsem se stala vedoucím pionýrské skupiny Klubovna Čtrnáctka ve Zlíně, kde jsem doteď. Pravidelně chodím na oddílové schůzky, organizuji víkendové akce a tábor. Naše skupina se často účastní republikových akcí. Mám radost, že se mladí instruktoři a vedoucí chtějí zapojovat i mimo svou skupinu.

Jaké jsou tvé největší zážitky v Pionýru?

Zážitků je opravdu hodně Nejvíce mě baví ta parta lidí, kteří se pohybují v Pionýru, a líbí se mi soudružnost ve skupině. Je super, že můžeme pozorovat, jak děti v naší skupině rostou a postupně se stávají instruktory a vedoucími, nebo vidět, že jim to do života něco dává. Zároveň jsem moc ráda, že už můžu jezdit s vlastními dětmi, to je teď pro mě nejvíc, když vidím, jak se na každou akci těší. I když se občas nejde vyhnout i negativním zážitkům, na ně člověk rychle zapomene. Navíc ty pozitivní výrazně převažují.

Jsi novou členkou VV ČRP a na starosti máš vzdělávání. Co všechno zahrnuje?

Tuto oblast jsem převzala od Lídy Kočí, která mě v tom ale nenechala a nadále mi i s dalšími lidmi pomáhá. Jinak práce samotná znamená hodně času při jednáních, což je pro mě vzhledem k rodině lehce náročné, ale také spoustu dalších úkonů. Například teď pracujeme na nové směrnici o vzdělávání, kterou řešíme se všemi garanty. Také připravujeme Kamínka.

Jaký je to pocit být členem VV ČRP?

Původně jsem z toho měla obavy – jak to tam bude vypadat a jestli budu vůbec vědět, co a jak. Ale jsem mile překvapená. Panuje tam příjemná atmosféra, cítím se mezi těmito lidmi moc dobře a to, že jsem úplně nová, vůbec nevadí, protože pokud něco nevím, najde se spousta lidí, kteří jsou ochotní mi pomoci. Postupně se dostávám do tajů výkoňáku a věřím, že budu platnou členkou.

Jsi také členkou pracovní skupiny pro motivaci a oceňování. Co si pod tím máme představit?

Sekce motivace a oceňování bude ustanovena na jarním setkání ČRP, doteď šlo jen o pracovní skupinu, která se tomuto tématu věnovala cca rok před výročním zasedáním. Motivace představuje hlavně práci s dětmi ve věkové kategorii 14+. Naším cílem je tyto děti motivovat, aby při přechodu z dítěte na instruktora zůstaly v Pionýru. Nebo když se třeba přestěhují, aby i nadále zůstaly v nějaké součinnosti s Pionýrem, nebo jak je přimět se vrátit.

Na posledním výročním zasedání bylo schváleno, že se bude revidovat směrnice o oceňování v Pionýru. Chtěli bychom ji upravit do přijatelné a použitelné podoby pro všechny. Na to je ale potřeba více lidí, takže momentálně sháníme dobrovolníky, kteří by se rádi zapojili a pomohli nám s tímto úkolem. Máte zájem? Napište mi na janka.svetlikova@seznam.cz.

Jak to vypadá s Kamínky a jaká je tvoje úloha?

Kamínka jsou vzdělávací akce pro instruktory a vedoucí, která se letos koná 21. až 23. dubna v Jihlavě. Jsem členka štábu Kamínek, který pracuje na přípravě a organizaci. Do této přípravy spadá i výběr lektorů, kteří tu budou mít své dílničky. Já budu mít na starosti školičku, kam budou moci jednotliví vedoucí svěřit své děti do sedmi let v době, kdy se sami budou účastnit programu. Přihlaste se na Přihlašovně a přijeďte…

Ptal se Vojta